Scoția a dat lovitura în Turneul celor 6 Națiuni la rugby

Sport 25 Februarie 2018 / 17:01 715 accesări
Scoțianul Huw Jones a înscris două eseuri Angliei

Scoția a reușit marea surpriză a actualei ediții a Turneului celor 6 Națiuni la rugby învingând deținătoarea trofeului și marea favorită la câștigarea competiției din acest an, Anglia! Scoția câștigă Cupa Calcutta (acordată învingătoarei din acest meci) după o așteptare de zece ani, dominând clar prima repriză, pe care a câștigat-o cu 22-6. Englezii au revenit după pauză, dar n-au putut să întoarcă rezultatul și Anglia are acum șansa a doua la victoria finală. Irlanda este lider solitar după ce a învins și Țara Galilor și va juca pentru trofeu în ultima etapă, pe „Twickenham”. Franța a învins Italia mult mai greu decât o arată scorul, desprinderea venind în ultimele 20 de minute.

Rezultatele etapei a treia: Franța - Italia 34-17; Irlanda - Țara Galilor 37-27; Scoția - Anglia 25-13.

Clasament: 1. Irlanda 14p; 2. Anglia 9p; 3. Scoția 8p; 4. Țara Galilor 6p; 5. Franța 6p; 6. Italia 0p.