Scrimerul Cosmin Kortyan speră să “înţepe” prima medalie şi la seniori

Sport 17 Iulie 2010 / 00:00 514 accesări

Anul trecut, cel mai bun scrimer constănţean, Cosmin Kortyan, revenea de la Campionatul European de tineret, defăşurat la Debrecen (Ungaria), cu medalia de bronz la gât. Era prima medalie importantă a carierei, obţinută în proba de spadă, după argintul mondial de la cadeţi, din urmă cu cinci ani. În acest sfârşit de săptămână, sportivul de la CS Farul va încerca să spargă gheaţa şi la nivel de seniori, elevul Mihaelei Ion aflându-se la Leipzig (Germania), unde, sâmbătă, vor începe Campionatele Europene de scrimă pentru seniori. „Îmi doresc o medalie şi la acest nivel, dar rămâne de văzut cum va fi concursul. Mă supără un muşchi atunci când fac fandarea şi acest lucru mă incomodează un pic, dar sper să reuşesc să trec peste uşoara accidentare”, a declarat Kortyan înainte de plecarea spre Germania. La competiţia care se va desfăşura în perioada 17-22 iulie, România are ca obiectiv câştigarea unei medalii. 19 sportivi tricolori sunt prezenţi în Germania, aceştia urmând să participe la toate probele, cu excepţia floretei feminine, pe echipe şi individual. La ediţia de anul trecut, de la Plovdiv (Bulgaria), România a obţinut două medalii, una de aur şi una de argint. Echipa feminină de spadă a câştigat aurul, dupa ce a învins, cu 36-34, în finală formaţia Poloniei, iar echipa masculină de sabie a obţinut medalia de argint, după ce a pierdut finala cu Italia, scor 39-45.