Se cunosc semifinalele Trofeului “Telegraf” 2010

Sport 15 Februarie 2010 / 00:00 2002 accesări

Sâmbătă şi duminică, în Sala Sporturilor din Constanţa, au avut loc optimile şi sferturile de finală ale ediţiei 2010 a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală. În lupta pentru câştigarea ediţiei a 19-a a celui mai vechi turneu de gen rezervat veteranilor au rămas patru formaţii: Municipal, Olimpic-Ştiinţa, Săgeata Stejaru şi Real. Derby-ul optimilor a fost Municipal - Portul, câştigat de prima echipă la un scor prea mare faţă de realitatea din teren. Decisiv a fost momentul petrecut la 2-2, în min. 18, când la o altercaţie între Axinciuc şi Gr. Tudor arbitrul Cătălin Toader le-a arătat amândurora cartonaşul galben. Cum pentru Axinciuc era al doilea, portuarul a fost eliminat, iar în cele cinci minute de inferioritate numerică echipa sa a primit două goluri! De altfel, în min. 18 au mai fost incidente între cele două tabere, partida fiind întreruptă 5-6 minute. În optimi s-au înregistrat rezultate în general scontate, mai puţin poate victoria Perlei Murfatlar în faţa celor de la Capitol ’84, semifinalişti anul trecut. N-au fost surprize nici în sferturi, unde a ajuns şi Steaua Mării, surpriza plăcută a acestei ediţii, în urma singurului meci care a necesitat prelungiri şi lovituri de departajare.

Rezultatele înregistrate în optimi de finală: CS Eforie - Alpha 2-1 (1-0); Olimpic-Ştiinţa - Telegraf & NTV 7-2 (3-1); Real - Dinamo Pompierul VMB Julius 6-0 (3-0); Săgeata Stejaru - Arca ANR 10-1 (5-0); Frontiera - FC Constanţa 3-0 (1-0); Perla Murfatlar - Capitol ’84 4-3 (2-2); Municipal - Portul 6-2 (2-2); Steaua Mării - Luceafărul 2-0, după prelungiri şi lovituri de departajare (0-0, 0-0). Rezultatele înregistrate în sferturi de finală: Olimpic-Ştiinţa - Frontiera 3-2 (1-2); Săgeata Stejaru - CS Eforie 4-0 (2-0); Real - Perla Murfatlar 2-0 (2-0); Municipal - Steaua Mării 7-2 (4-0). Programul semifinalelor: Municipal - Olimpic-Ştiinţa şi Săgeata Stejaru - Real.

Sponsorii competiţiei: Hypermarketul Carrefour şi Restaurantul “Angelli” din Complexul comercial “China Mall”

Parteneri: Direcţia pentru Sport a Judeţului Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa