Seara egalurilor

UEFA Champions League, optimi de finală

Sport 26 Februarie 2009 / 00:00 504 accesări

Trei din cele patru partide de marţi seara s-au încheiat la egalitate, de fiecare dată înregistrîndu-se, însă, alt scor! Cel mai spectaculos meci a fost cel de la Madrid, cu multe goluri, ratări uriaşe, un Lisandro Lopez în zi mare şi o gafă monumentală a portarului Helton. Spectacol şi la Lyon, cu un gol antologic al lui Juninho Pernambucano – foglia seca veritabilă! – cîte o bară de fiecare parte şi mult noroc pentru spanioli, care au scăpat neînvinşi dintr-un meci dominat clar de francezi. Cel mai modest meci al serii, ca spectacol, a fost la Milano, cu englezii dominînd autoritar prima repriză (Chivu a evoluat modest, poate şi din cauza lui Rivas – un adevărat dezastru pe teren). După pauză, italienii au avut 15 minute de foc, cu ratări uriaşe, apoi meciul s-a stins, ambele echipe aşteptînd… returul! Singurul meci decis al serii a fost la Londra, unde AS Roma a scăpat “ieftin”, englezii ratînd cîteva ocazii uriaşe, care ar putea conta în ecuaţia calificării.

Rezultate înregistrate marţi seara în Liga Campionilor: Atletico Madrid – FC Porto 2-2 (Maxi Rodriguez 3, Forlan 45 / Lopez 22, 72); Olympique Lyon – Barcelona 1-1 (Juninho 7 / Henry 67); Arsenal – AS Roma 1-0 (van Persie 37-pen); Inter – Manchester United 0-0