Semifinală de vis, la masculin, la Roland Garros

Tenis de câmp

Sport 05 Iunie 2019 / 12:50 632 accesări
Rafael Nadal şi Roger Federer

A 39-a confruntare dintre spaniolul Rafael Nadal şi elveţianul Roger Federer va avea loc în penultimul act turneului de la Roland Garros. Mult aşteptatul duel Nadal - Federer, din cadrul celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, a fost stabilit în urma victoriilor obţinute de cei doi tenismeni în sferturile de finală. Rafael Nadal (locul 2 ATP) l-a învins pe japonezul Kei Nishikori (locul 7 ATP), cu scorul de 6-1, 6-1, 6-3, iar Roger Federer (locul 3 ATP) a trecut de compatriotul său Stanislas Wawrinka (locul 28 ATP), cu scorul de 7-6 (7/4), 4-6, 7-6 (7/5), 6-4.

Nadal are 23 de victorii la activ, în timp ce Federer a câştigat 15 întâlniri. Semifinala Nadal - Federer se va disputa vineri, organizatorii urmând să anunţe ora de start a partidei de vis.

Nadal a pierdut un singur set la actuala ediţie de la Roland Garros, spaniolul având în palmares 11 trofee la French Open, în 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2017 şi 2018. Federer are în palmares un singur trofeu cucerit la Paris, în 2009.