Serena Williams, eliminată în sferturi la Australian Open

Tenis de câmp

Sport 23 Ianuarie 2019 / 10:08 623 accesări

Tenismena americană Serena Williams (locul 16 WTA şi cap de serie numărul 16) a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, de Karolina Pliskova (Cehia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7), în sferturile de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Pliskova s-a impus după două ore şi zece minute de joc şi s-a calificat pentru prima oară în carieră în penultimul act la Melbourne. În setul decisiv al confruntării cu Serena Williams, Karolina Pliskova a revenit de la 1-5 şi a salvat patru mingi de meci, una la scorul de 2-5 şi alte trei la scorul de 4-5.

În semifinale, Karolina Pliskova o va înfrunta pe japoneza Naomi Osaka (locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4). Osaka a câştigat, tot miercuri, cu scorul de 6-4, 6-1, meciul din sferturile de finală cu Elina Svitolina (Ucraina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6).

În cealaltă semifinală se vor întâlni Petra Kvitova (Cehia, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8) şi Danielle Collins (SUA, locul 35 WTA).