Serena Williams nu a mai pierdut un meci în care să reuşească doar două ghemuri din februarie 1998

Sport 22 Octombrie 2014 / 13:21 199 accesări

Liderul clasamentul mondial, americanca Serena Williams, nu a mai pierdut un meci în care să obţină doar două ghemuri din februarie 1998, când avea 16 ani şi a fost învinsă de sud-africanca Joanette Kruger, locul 27 WTA la ora disputării partidei, informează wtatennis.com. În februarie 1998, Kruger se impunea cu scorul de 6-1, 6-1, în sferturile de finală ale turneului de la Oklahoma City. Atunci, Serena Williams ocupa locul 42 în clasamentul mondial. De asemenea, liderul WTA nu mai pierduse un set fără să câştige vreun ghem din mai 2013, de la turneul de la Madrid. Acesta a fost al optulea set pierdut cu 0-6 de Williams în carieră. Simona Halep, locul 4 WTA, a învins-o, astăzi, cu scorul de 6-0, 6-2, în 65 de minute, pe americanca Serena Williams, în etapa a doua a Grupei Roşii a Turneului Campioanelor, de la Singapore, aceasta fiind primul succes al româncei în faţa celei mai bune jucătoare de tenis din lume. Simona Halep ocupă locul 1 în Grupa Roşie, cu două victorii în tot atâtea meciuri, şi este aproape de calificarea în semifinale. Ea va juca, vineri, ultima partidă din grupă, cu sportiva sârbă Ana Ivanovici, locul 7 WTA. BNP Paribas WTA Finals, a 44-a ediţie a Turneului Campioanelor, reuneşte cele mai bune opt jucătoare şi cele mai bune opt perechi de dublu în anul în curs, care se întrec pentru premii de 6,5 milioane de dolari. În semifinale se califică ocupantele primelor două locuri din fiecare grupă de patru jucătoare.