Serie A, interzisă fotbaliștilor italieni?

Sport 24 Aprilie 2016 / 12:45 493 accesări
Icardi este îmbrățișat de Jovetic pentru pasa decisivă de la golul egalizator, marcat în minutul 36

Meciul dintre Internazionale Milano şi Udinese, încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1 (Jovetic 36, 75, Eder 90+5 - Thereau 9), a stabilit o premieră pentru fotbalul italian: niciunul dintre cei 22 de titulari nu are cetăţenie italiană! Pe teren au intrat din primul minut șase fotbalişti brazilieni, patru francezi (unul dintre ei fiind originar din Mali), doi columbieni, un sloven, un japonez, un croat, un muntenegrean, un argentinian, un grec, un elveţian, un portughez, un sârb şi un ghanez. Este pentru prima dată când în Serie A se întâmplă acest lucru.

Un fapt asemănător s-a petrecut în urmă cu câteva săptămâni, când Luigi De Canio, antrenorul echipei Udinese, a trimis pe teren la meciul cu Napoli 11 titulari de altă naţionalitate decât cea italiană. Diferenţa a fost făcută de napoletani, care au avut totuşi pe teren un italian, pe Insigne...

Sâmbătă seară, primul italian care şi-a făcut apariţia pe teren a fost Pasquale, cel care i-a luat locul lui Edenilson în minutul 76, la Udinese. Trei minute mai târziu, Mancini l-a trimis pe teren pe Eder, internaţional italian, născut însă în Brazilia. În minutul 85 şi-a făcut apariţia la Inter şi primul fotbalist născut în Italia: Danilo D'Ambrosio!

Iată formațiile de start din meciul Internazionale Milano - Udinese: Inter (antrenor Roberto Mancini): Handanovic (Slovenia) - Nagatomo (Japonia), Miranda (Brazilia), Murillo (Columbia), Juan Jesus (Brazilia) - Felipe Melo (Brazilia), Kondogbia (Franţa) - Brozovic (Croaţia), Jovetic (Muntenegru), Biabiany (Franţa) - Icardi (Argentina); Udinese (antrenor Luigi De Canio): Karnezis (Grecia) - Wague (Mali, naturalizat francez), Danilo (Brazilia), Felipe (Brazilia) - Widmer (Elveţia), Agyemang-Badu (Ghana), Kuzmanovic (Serbia), Bruno Fernandes (Portugalia), Edenilson (Brazilia) - Zapata (Columbia), Thereau (Franţa).

O singură dată s-a mai întâmplat așa ceva în marile campionate de fotbal ale lumii: în 2009, la meciul din Premier League dintre Portsmouth şi Arsenal Londra, primul englez care a apărut pe teren a fost Eastmond, în minutul 85.