Sferturi de “foc” la Trofeul “Telegraf”

Sport 17 Februarie 2009 / 00:00 1263 accesări

Pentru spectatorii care au urmărit duminică, la Sala Sporturilor, partidele din optimile de finală ale ediţiei a 18-a a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu rezervat veteranilor, singurul gust amar s-a datorat incidentelor provocate de unii jucători ai formaţiei Elox-Portul în finalul confruntării cu Dinamo. Gestul nesportiv al lui Marius Zadea, fostul jucător al Farului încercînd să-l lovească pe arbitrul întîlnirii cu mingea, a necesitat intervenţia forţelor de ordine, care au liniştit rapid spiritele încinse, în ciuda protestelor vehemente ale portuarilor. Dinamo a fost echipa care a punctat decisiv prin Iulian Bărăitaru, cu trei minute înaintea încheierii reprizei a doua a prelungirilor, la fel cum Marian Gherghescu a înscris pentru Capitol’84 golul victoriei şi al calificării în sferturi cu două minute înainte de a se trece la loviturile de departajare. Al treilea meci din optimi în care echipa învingătoarea a fost decisă în prelungiri s-a încheiat cu succesul formaţiei Intersport, graţie golului marcat de Mihai Georgescu, la capătul unei faze identice, păstrînd proporţiile, cu cea realizată de Hagi şi Ilie Dumitrescu în memorabilul meci de la World Cup’94, din SUA, cînd România a eliminat Argentina, cu 3-2, în optimi.

Rezultatele înregistrate şi autorii golurilor din partidele disputate duminică, în optimile de finală ale competiţiei: CS Eforie - INTERSPORT 4-5 d.p. (Smarandache 2, Baraghin, Butoiu / Gh. Năstase 3, M. Munteanu, M. Georgescu); MUNICIPAL - Olimpia 3-1 (M. Popa, Carabaş, Arif Ersin / Resmeriţă); ÎNFRĂŢIREA COGEALAC - Tomis-Millenium 2-0 (A. Foamete, G. Munteanu); SĂGEATA STEJARU - Recolta Cumpăna 7-0 (Vernicu 3. Nicea Paşata, Anton, Bocea, Blacioti); ALPHA - Voinţa 2-0 (Culeafă, Chirea); Elox-Portul - DINAMO 2-3 d.p. (Şimu, Zadea / I. Cristea, A. Ungureanu, Bărăitaru); Olimpic-Ştiinţa - CAPITOL’84 1-2 d.p. (Tapangea / M. Gherghescu 2); CALLATIS MANGALIA - Telegraf & TV Neptun 5-1 (Chelu 2, Iliuţă Ştefan, G. Lupu, N. Panait / Vicol).

Programul sferturilor de finală se prezintă astfel: Intersport - Municipal; Înfrăţirea Cogealac - Săgeata Stejaru; Alpha - Dinamo; Capitol’84 - Callatis Mangalia.

Sponsorii competiţiei: Hypermarketul Carrefour şi Restaurantul “Rustic”

Sponsorul echipei Telegraf & TV Neptun: China Mall

Parteneri: DSJ şi AJF Constanţa