Şi Columbia înaintează spre optimi

Fotbal / CM, Grupa C: COLUMBIA - COASTA DE FILDEŞ 2-1

Sport 20 Iunie 2014 / 00:00 410 accesări

Mai mult ca sigur, şi Columbia a obţinut calificarea în optimile de finală la Campionatul Mondial din Brazilia, după victoria obţinută aseară în faţa Coastei de Fildeş. O victorie meritată mai mult pentru faptul că sud-americanii au greşit mai puţin decât africanii! Prima repriză a fost relativ modestă, cu două ocazii pentru columbieni, Gutierrez luftând din 6 m, iar Cuadrado nimerind bara. Repriza a doua a fost mult mai disputată, mai ales după golul lui Rodriguez, venit în urma unei faze fixe. Ivorienii s-au aruncat în atac să egaleze, dar Serey Die a gafat la momentul nepotrivit, columbienii au profitat şi Quintero a marcat lejer. Exact înainte de acest gol, Yaya Toure a executat o lovitură liberă, iar un columbian a lovit mingea cu mâna în propriul careu, fără ca arbitrul Webb să sancţioneze acest lucru! Africanii au reuşit să înscrie spre final, după o splendidă acţiune personală a lui Gervinho, dar a fost prea puţin şi prea târziu.

Rezultat final: Columbia - Coasta de Fildeş 2-1 (J. Rodriguez 64, Quintero 70 / Gervinho 73).

Au evoluat - Columbia (antrenor Jose Pekerman): Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero (72 Arias) - Abel Aguilar (79 Mejia), C. Sanchez - Cuadrado, J. Rodriguez, Ibarbo (52 Quintero) - Gutierrez; Coasta de Fildeş (antrenor Sabri Lamouchi): Barry - Aurier, Zokora, Bamba, Boka - Serey Die (73 Bolly), Tiote - Gervinho, Yaya Toure, Gradel (67 S. Kalou) - Bony (60 Drogba). Cartonaşe galbene: Zokora, Tiote. A arbitrat modest, permiţând jocul dur, englezul Howard Webb, ajutat de compatrioţii săi Michael Mullarkey şi Darren Cann.

Clasament Grupa C: 1. Columbia 6p (golaveraj: 5:1), 2. Coasta de Fildeş 3p (3-3), 3. Japonia 0p (1-2), 4. Grecia 0p (0-3).