Şicu, omul decisiv pentru CS Năvodari

Fotbal / Cupa României, faza I: Săgeata Stejaru - CS Năvodari 2-3

Sport 31 Iulie 2008 / 00:00 5050 accesări

Nou-promovată în această vară în al treilea eşalon fotbalistic al ţării, Săgeata Stejaru şi-a încheiat aventura în Cupa României încă de la prima apariţie. Formaţia pregătită de Sevastian Iovănescu şi Mihai Guliu s-a înclinat, pe final, în faţa lui CS Năvodari, echipă pregătită de Dan Rădulescu, Constantin Funda şi Gică Mina. Disputată pe Stadionul “Voinţa”, partida a început excelent pentru Săgeata, care a deschis scorul încă din secunda 22 prin Zelencz, 1-0! Formaţia din Năvodari nu a acuzat şocul şi a egalat în min. 25 prin Neacşu, în urma unei centrări ideale a lui Şicu, 1-1. Acelaşi Şicu a fost şi la originea golului secund al echipei sale, din min. 44, cînd a fost faultat în careu de Tîrţ. A transformat cu siguranţă Măciucă şi CS Năvodari intra la cabine în avantaj, 2-1. Săgeata Stejaru a ieşit de la cabine mult mai hotărîtă şi, impulsionată de Pitu, a reuşit egalarea, în min. 59, cînd Buteseacă a fructificat centrarea lui Goga. Finalul a fost pe contre, cu ambele echipe căutînd golul decisiv. Mult mai proaspătă din punct de vedere fizic, CS Năvodari a aplicat lovitura de graţie în min. 81, pe contraatac: I. Lupu a sprintat şi l-a servit ideal pe Şicu, iar acesta l-a învins pe Mogoş, 2-3. Finalul a fost fierbinte şi s-a jucat la poarta formaţiei din Năvodari cu Săgeata căutînd golul ce ar fi împins meciul în prelungiri. Chiar dacă indicase patru minute de prelungiri, centralul gălăţean Viorel Cojocaru a prelungit partida cu aproape şapte minute! În acest interval R. Oprea a ratat o ocazie rarisimă şi CS Năvodari a bifat calificarea în faza a II-a a Cupei României. Oaspeţii au încheiat jocul cu un om în minus, Toşa fiind eliminat gratuit de arbitrul Cojocaru.

Au evoluat - Săgeata Stejaru (antrenor Sevastian Iovănescu): Mogoş - Costache (78 Şoica), R. Oprea, C. Mocanu, Tîrţ (56 Goga) - Becheanu (46 Nane), Carabaş - R. Lupu, Buteseacă, Pitu - Zelencz (Talpău); CS Năvodari (antrenor Dan Rădulescu): Vasiliu - Gongea, Chirilă, Gospodin, Măciucă - Lapa (23 Toşa), Plăcintă (82 Dumitru), Neacşu, I. Lupu - Şicu (88 Ianţoc), Dimcică (94 Fălina). Au arbitrat: Viorel Cojocaru (Galaţi) - Cătălin Teodor şi Cătălin Tincu (ambii din Brăila).