Simona Halep, în sferturi la Indian Wells

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 12 Martie 2014 / 00:00 778 accesări

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep continuă seria rezultatelor de excepţie, reuşind să acceadă în sferturile de finală ale puternicului turneu Premier Mandatory de la Indian Wells (SUA), dotat cu premii în valoare totală de 5.946.740 de dolari. Clasată pe locul 7 WTA şi cap de serie nr. 6 la Indian Wells, sportiva în vârstă de 22 de ani a trecut aseară, în optimile de finală ale competiţiei, de marea revelaţie a începutului de sezon, canadianca Eugenie Bouchard (locul 19 WTA şi cap de serie nr. 18), semifinalistă la Australian Open, la capătul unei partide dramatice. Halep s-a impus cu 6-2, 1-6, 6-4, după o oră şi 39 de minute de joc. După ce Simona a avut un start perfect de meci, reuşind să câştige fără drept de apel primele cinci game-uri, canadianca a revenit timid, dar Halep s-a concentrat pe final şi a câştigat clar primul set. Constănţeanca a debutat cu un break şi în setul secund, însă a avut o cădere inexplicabilă, pierzând şase game-uri la rând, astfel că Bouchard a împins meciul în setul decisiv. Revenită în joc, Halep a mers cap la cap cu adversara sa până la 3-3, scor la care Bouchard a reuşit break-ul şi se părea că s-a desprins în câştigătoare. Experienţa şi valoarea constănţencei şi-au spus totuşi cuvântul şi Halep a întors soarta disputei, bifând trei game-uri consecutive, care i-au adus calificarea în sferturile de finală. Graţie acestui succes, sportiva în vârstă de 22 de ani şi-a asigurat locul 7 în clasamentul WTA, indiferent de ceea ce va face în continuare la Indian Wells, beneficiind şi de înfrângerile înregistrate de Angelique Kerber (Germania, nr. 6 WTA), eliminată în turul secund, şi de Maria Şarapova (nr. 5 WTA), care a cedat în turul al treilea. Constănţeanca are şanse mari să urce până pe poziţia a cincea în ierarhia mondială, dacă va ajunge în aceeaşi fază la Indian Wells precum Jelena Jankovic (Serbia, nr. 8 WTA) şi Petra Kvitova (Cehia, nr. 9 WTA). Culoarul o avantajează pe Halep, care o va înfrunta pentru un loc în semifinale pe Cassey Dellacqua (Australia, 78 WTA), ajunsă în sferturi în urma retragerii americancei Lauren Davis (SUA, 66 WTA). Pentru calificarea în sferturile de finală la Indian Wells, Halep va primi 215 de puncte WTA şi un cec în valoare de 104.000 de dolari.

ŞARAPOVA, DEŢINĂTOAREA TROFEULUI, ELIMINATĂ Surpriza turneului feminin de la Indian Wells a fost eliminarea Mariei Şarapova, locul 5 WTA şi cap de serie nr. 4. Rusoaica a cedat în turul al treilea, cu 3-6, 6-4, 5-7, în disputa cu sportiva italiană Camila Giorgi, locul 79 WTA, jucătoare venită din calificări, astfel că nu-şi mai poate apăra trofeul cucerit în 2013. Partida a durat peste două ore şi jumătate. Giorgi, care a trecut de Sorana Cîrstea în turul secund, a obţinut prima sa victorie împotriva unei jucătoare clasate în Top 5 WTA. În optimi, Giorgi o va avea ca adversară pe compatrioata sa Flavia Pennetta, locul 21 WTA şi cap de serie nr. 20, care a învins-o în turul al treilea, cu 6-4, 3-6, 6-1, pe australianca Samantha Stosur, locul 17 WTA şi cap de serie nr. 16.

ŞI NADAL, CÂŞTIGĂTOR ÎN 2013 LA INDIAN WELLS, A PIERDUT ÎN TURUL AL TREILEA Liderul clasamentului ATP, spaniolul Rafael Nadal, deţinătorul trofeului, a suferit a doua sa înfrângere în 2014, fiind eliminat, cu 6-3, 3-6, 7-6 (7/5), de Alexander Dolgopolov (Ucraina), locul 28 ATP, în turul al treilea al turneului de 1.000 de puncte de la Indian Wells, după un meci care a durat două ore şi 20 de minute. Anterior, Dolgopolov pierduse toate cele cinci partide jucate cu Nadal, cu un setaveraj de 0-10. Pentru ucrainean, aceasta a fost cea de-a doua victorie repurtată în faţa unui jucător din Top 5 ATP în mai puţin de o lună, după ce l-a învins în semifinale la Rio de Janeiro pe un alt tenisman spaniol, David Ferrer. Nadal şi Dolgopolov s-au întâlnit ultima oară în urmă cu două săptămâni, în finală la Rio de Janeiro, pe zgură însă, când liderul ATP s-a impus cu 6-3, 7-6 (7/3). Jucătorul spaniol pierduse un singur meci în acest an până la Indian Wells, în finala de la Australian Open, disputată împotriva elveţianului Stanislas Wawrinka. În cele opt prezenţe anterioare la turneul californian, Nadal a atins cel puţin faza semifinalelor. Înfrângerea liderului mondial îi oferă o cale liberă către semifinale lui Andy Murray, locul 6 ATP, cu condiţia ca britanicul să se concentreze mai mult decât a făcut-o cu cehul Jiri Vesely, locul 77 ATP, pe care l-a învins destul de greu, cu 6-7 (2/7), 6-4, 6-4. Elveţianul Roger Federer, locul 8 ATP, a trecut cu emoţii de rusul Dimitri Tursunov, locul 30 ATP, după 7-6 (9/7), 7-6 (7/2), în timp ce Wawrinka, locul 3 ATP, nu i-a lăsat nicio şansă italianului Andreas Seppi, locul 32 ATP, învingându-l cu 6-2, 6-0.