Simona Halep, triumfătoare la Indian Wells

La capătul unei finale extrem de disputate

Eveniment 23 Martie 2015 / 00:00 1072 accesări

Constănţeanca Simona Halep şi-a trecut în palmares cel mai important succes din cariera sa, după ce a câştigat, aseară, finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, dotat cu premii totale în valoare de 5.381.235 de dolari. Ajunsă în ultimul act în urma retragerii din semifinale a numărului 1 mondial, Serena Williams, pentru Simona a urmat confruntarea cu Jelena Jankovic (Serbia, locul 21 mondial şi cap de serie nr. 18), una în care Halep a revenit spectaculos după ce a cedat primul set, scor 2-6, şi a solicitat intervenţia medicului înaintea setului secund, acuzând o accidentare la coapsa piciorului drept. Halep a restabilit egalitatea, câştigând al doilea set, cu 7-5, după ce Jankovic a servit pentru set şi meci la scorul de 5-4, iar în decisiv sportiva constănţeană a întors scorul de la 2-3 la 5-3. Simona a servit pentru meci, însă a cedat game-ul, dar a urmat rebreak-ul şi Halep s-a impus cu 6-4. În urma victoriei de la Indian Wells, Simona Halep şi-a asigurat un premiu în valoare de 900.400 de dolari şi 1.000 de puncte WTA.

„Sunt extrem de fericită pentru că am reuşit să câştig. Le mulţumesc românilor care m-au susţinut aici, precum şi celor de acasă. Susţinerea lor îmi insuflă o putere fantastică. Este cel mai important titlu al carierei mele şi nu-l voi uita niciodată”, a declarat Halep la festivitatea de premiere.

În urma victoriei din turneul californian, Halep şi-a trecut în palmares al 11-lea titlu din carieră, după ce s-a impus în turneele de la Nurnberg (Germania), 's-Hertogenbosch (Olanda), Budapesta (Ungaria), New Haven (SUA), Moscova (Rusia) şi Sofia (Bulgaria) - în 2013, Doha (Qatar) și Bucureşti - în 2014, Shenzhen (China) și Dubai - în acest an. Simona a mai disputat şase finale: Fes (Maroc) - în 2011 şi 2010, Bruxelles (Belgia) - în 2012, Madrid (Spania), Roland Garros (Franța) şi Singapore (Turneul Campioanelor) - toate în 2014.