Slab... dezamăgitor de slab!

HCM Constanţa, spulberată în Danemarca... 17-33 cu Gudme, în Liga Campionilor

Sport 23 Octombrie 2006 / 00:00 1055 accesări

Dezamăgire... Eşec usturător! Handbal Club Municipal Constanţa a pierdut lamentabil în faţa danezilor de la GOG Svendborg Gudme, 17-33, în meciul care i-ar fi putut aduce pe jucătorii antrenaţi de Lucian Râşniţă şi Eden Hairi în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Chiar dacă meciul a fost echilibrat în primele 16 minute, danezii conducînd doar cu 10-8 în min. 17, iar la pauză încă nu era nimic pierdut, 16-11 (scor similar celui de la Constanţa, din meciul tur), coşmarul... dezastrul s-a conturat în repriza secundă.

Pentru că handbaliştii constănţeni au trăit coşmarul... mai bine spus, şi l-au creat singuri! Nejucînd absolut nimic în "Gudmehalle”! Atac şi apărare zero... Ionuţ Stănescu singur a părut intrat în joc (16 intervenţii salvatoare). 20 de minute, umbra campioanei României a făcut o contraperformanţă uluitoare, marcînd... doar un gol! Vlaga, soluţiile surprinzătoare, viziunea jocului, lupta, determinarea, ambiţia (argumentele victoriei din Sala Sporturilor, 33-28 în tur) au părut amintiri neverosimile, atac de atac sfîrşindu-se în braţele portarului Henriksen (27 de intervenţii) sau în propriile erori copilăreşti. Zi neagră pentru handbalul constănţean, sfîrşită într-un umilitor 17-33 (şase goluri în repriza secundă!), care diminuează considerabil şansele de calificare în optimile de finală ale competiţiei continentale regină...

Doar teorie...

Handbal Club Municipal Constanţa a făcut în Danemarca cel mai slab joc din istoria participărilor europene! Pentru a ajunge între primele 16 echipe ale Europei, formaţia noastră trebuie să învingă Banik Karvina la Constanţa, iar Gudme să nu cîştige pe terenul cehilor (ecuaţie valabilă dacă favorita Kiel învinge ambele contracandidate la locul secund; în acest moment HCM şi Gudme sînt la egalitate de puncte, dar danezii au avantajul rezultatelor directe). Dar...

"Mai sînt şanse, dar după evoluţia de astăzi (n.r. - ieri) mă întreg dacă facem faţă acestei competiţii”, a declarat dezamăgit Lucian Râşniţă, care a continuat: "Nu credeam niciodată că o echipă care era pregătită să joace meciul vieţii în Liga Campionilor se poate prezenta la acest nivel, fără determinare, lipsită în repriza secundă de orice orizont, cu alte cuvinte o echipă care nu a fost în teren. Această lipsa de concentrare, de perspectivă că pot remonta în momentele grele, m-a decepţionat! E prima dată cînd sînt decepţionat în primul rînd de mine, că nu am reuşit să-i aduc la un grad de maturitate pentru un joc atît de important. Nu ştiu dacă aceşti jucători se pot ridica la performanţele aşteptate la Constanţa”. "E prima dată în viaţă cînd mi-e ruşine. Le cer scuze celor care au investit în această echipă, Consiliului Local, pe care i-am dezamăgit”, a comentat, amar, directorul executiv Nurhan Ali.