Slovenul Peter Prevc a reușit un salt de 250 de metri!

Nou record mondial la sărituri cu schiurile

Sport 16 Februarie 2015 / 00:00 540 accesări

14 februarie 2015 va rămâne în istoria săriturilor de la trambulină drept ziua în care slovenul Peter Prevc a devenit primul sportiv care atinge granița celor 250 de metri! El a reușit această performanță pe trambulina de la Vikersund, una pe care majoritatea săritorilor importanți au înregistrat cea mai lungă săritură a carierei. Cu 250 de metri, Prevc a stabilit un nou record mondial, precedentul aparţinând norvegianului Johan Remen Evensen, care tot la Vikersund, în 2011, sărea 246,5 m. Evident, concursul de zbor pe schiuri din localitatea norvegiană a fost câştigat de Prevc, care fusese lider încă de la finalul primei manşe, în care a sărit 237,5 m. Cu 438,8 puncte, el a încheiat concursul cu un avans de peste 14 puncte faţă de al doilea clasat, norvegianul Anders Fannemel (236 m + 238,5 m). Japonezul Noriaki Kasai a încheiat pe locul al treilea, cu 395,5p.

Prevc (22 de ani) este şi noul lider în clasamentul general al Cupei Mondiale, având 1.250 de puncte după 28 de etape şi devansându-l pe austriacul Stefan Kraft. Acesta nu a participat la concursul de la Vikersund şi a rămas cu 1.208 puncte. Germanul Severin Freund se află pe locul al treilea, cu 1063p. Interesant este că şi Fannemel a fost aproape să doboare recordul mondial, însă nu a ajuns decât până la 245 m în calificări. Prevc a devenit primul sportiv non-scandinav care deţine acest record de la Andreas Goldberger, austriacul care a sărit 225 m la Planica, în 2002.