Soare pe strada “rechinilor mici“

Fotbal / Cupa României: FC Farul II Constanţa - Callatis Mangalia 5-2

Sport 13 Septembrie 2006 / 00:00 949 accesări

Întărită cu jucători de la prima echipă, FC Farul II a reuşit să avanseze în faza a şasea a Cupei României, învingînd, ieri, cu scorul de 5-1 pe Callatis Mangalia. Cele două formaţii de liga a treia au oferit spectacol pe terenul II din Complexul Sportiv "Farul". Scorul a fost deschis rapid, în secunda 18, de către oaspeţi, Zgubea trimiţînd cu capul din centrarea lui Erdinci Cogali. Situaţia s-a schimbat în doar patru minute, Marius Soare, în min. 12, şi Ionuţ Lupu, în min. 16, profitînd de erorile defensivei adverse. Pînă la pauză, dominarea gazdelor s-a concretizat printr-un nou gol marcat de Soare, în min. 32, care a lobat superb peste portarul Avram. Cu două minute înainte de pauză, Callatis Mangalia a rămas în inferioritate, după ce Marius Manea a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Tot Soare a fost la originea celui dea-l patrulea gol al constănţenilor, în minutul 61, centrarea sa fiind reluată cu capul din plonjon de Florin Neaga. În min. 71, Soare a bifat hattrick-ul cu un şut plasat pe lîngă Avram. Egalitatea pe teren s-a restabilit în min. 86, Pascale plecînd mai devreme la cabine după ce a văzut al doilea cartonaş galben. Tabela a fost închisă de Pănescu, cu o “torpilă“ de la 30 de metri, sub transversală. Scor final: FC Farul II - Callatis 5-2. De remarcat că echipa din Mangalia a fost condusă de pe bancă de directorul tehnic Viorel Năstase, secondat de principalul Bănică Oprea.

“Mă bucur că ne-am îndeplinit obiectivul şi sper să ajungem cît mai sus în Cupa României şi poate să aducem o echipă de prima ligă la Constanţa“, a spus antrenorul Vasile Mănăilă. FC Farul II s-a calificat în faza a şasea a Cupei României, la care vor participa cele 28 de formaţii cîştigătoare ieri, tragerea la sorţi a partidelor fiind programată pe 3 octombrie, de la ora 14.30.

Au evoluat formaţiile - Farul II: I. Neagu - Băcilă (64 Măţel), A. Mihai, Pascale, Maxim (56 Ţarălungă) - M. Soare, Boghiţoi (46 I. Călin), Larie, I. Lupu - M. Nae, Fl. Neaga; Callatis: Avram - Pănescu, Cr. Petcu, Adi Voicu, M. Manea - Bardu (40 Zăgrean), Chelu (46 Al. Badea), Bolat (77 L. Alexandru), Erdinci Cogali - Zgubea, Enis Cogali.