Sorana Cîrstea, în sferturile de finală la Roland Garros

Sport 02 Iunie 2009 / 00:00 615 accesări

Performanţă extraordinară pentru jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea, care a obţinut, ieri, calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros. În optimile de finală ale competiţiei dotate cu premii în valoare de 16 milioane de euro, Cîrstea a cîştigat în trei seturi, scor 3-6, 6-0, 9-7, confruntarea cu Jelena Jankovic (Serbia, favorita nr. 5). Jankovic s-a impus în primul set cu 6-3, dar Cîrstea a revenit şi şi-a adjudecat al doilea set cu 6-0, după ce jucătoarea din Serbia a solicitat îngrijiri medicale la scorul de 3-0. În setul decisiv, cele două jucătoare au mers cap la cap pînă la 4-4, moment în care Jankovic a reuşit break-ul. În game-ul următor, Cîrstea a făcut rebreak-ul, după ce a fost condusă cu 30-0, şi a egalat la 5. Cîrstea şi Jankovic şi-au fructificat propriile servicii pînă la 8-7, atunci cînd Sorana Cîrstea a fructificat cea de-a treia minge de meci şi s-a calificat în sferturi, reuşind cea mai bună performanţă din carieră la un turneu de Grand Slam. Pentru parcursul de pînă acum de la Roland Garros, Cîrstea şi-a asigurat un cec în valoare de 132.500 de euro. În sferturi, Cîrstea o va întîlni pe învingătoarea din meciul Virginie Razzano (Franţa) - Samantha Stosur (Australia). Cîrstea, care se află la doar a doua participare la Roland Garros, le-a mai eliminat pînă acum pe Carly Gullickson (SUA), Alize Cornet (Franţa, favorita nr. 21) şi Caroline Wozniacki (Danemarca, cap de serie nr. 10). Cîrstea este prima jucătoarea din România care atinge sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam după 12 ani, ultima jucătoare fiind Irina Spîrlea, care a ajuns pînă în semifinale la US Open, în 1997.