Spania, noua regină a lumii şi la handbal masculin

Handbal (m) / Campionatul Mondial

Sport 28 Ianuarie 2013 / 00:00 409 accesări

După o pauză de opt ani, Spania este din nou campioană mondială la handbal masculin. Aseară, la “Palau Sant Jordi” din Barcelona, echipa pregătită de Valero Rivera şi-a luat o revanşă strălucită în faţa campioanei europene Danemarca, învingând-o cu un scor categoric, 35-19 (18-10), devenind noua campioană a lumii. Învinsă de Danemarca în semifinalele CE din Serbia din 2012, cu 25-24, tot pe 27 ianuarie, Spania a fructificat de data aceasta avantajul propriului teren şi a câştigat la capătul unei partide memorabile. Cu două finale la activ de CM (1967 şi 2011), dar fără niciun titlu câştigat, Danemarca lui Ulrik Wilbek spera să-şi treacă în palmares şi acest trofeu, mai ales că la acest turneu final câştigase toate partidele. Şi totuşi, o finală are o cu totul altă încărcătură psihică, iar Spania a fost cea care a ştiu să fructifice mai bine fiecare posesie, victoria din final fiind aplaudată în picioare cei peste 16.000 de spectatori. În semifinale, Spania învinsese Slovenia, scor 26-22 (13-12), în timp ce Danemarca trecuse de Croaţia cu 30-24 (14-11).

BRONZ PENTRU CROAŢIA. Ca şi la Campionatul European şi Jocurile Olimpice din 2012, naţionala Croaţiei a încheiat competiţia pe locul 3, obţinând medaliile de bronz după succesul în faţa revelaţiei Slovenia, scor 31-26 (14-13). Slovenia a avut în Primoz Prost (n.r. - 16 intervenţii salvatoare) cel mai bun jucător al său, însă portarul legitimat la Montpellier nu a putut împiedica eşecul. După o primă repriză echilibrată, cu avantaj minim pentru croaţi, 14-13, slovenii au egalat la primul atac al părţi seunde. Au urmat însă numai puţin de 12 minute (!!!) fără gol pentru Slovenia, în timp ce elevii lui Slavko Goluza au punctat de şapte ori, ducând scorul la 21-14. O diferenţă care nu a mai putut fi remontată până în final de ambiţioasa formaţie slovenă.

DANEZUL MIKKEL HANSEN, CEL MAI BUN JUCĂTOR. Interul stânga al echipei naţionale a Danemarcei, Mikkel Hansen, a fost desemnat, ieri, cel mai bun jucător de la Campionatul Mondial de handbal masculin. Anders Eggert, coechipierul lui Hansen, a fost cel mai bun marcator de la CM. Echipa turneului final este următoarea - portar: Niklas Landin (Danemarca), extremă dreapta: Hans Lindberg (Danemarca); inter dreapta: Laszlo Nagy (Ungaria), centru: Domagoj Duvnjak (Croaţia); pivot: Julen Aguinagalde (Spania); inter stânga: Alberto Entrerrios (Spania); extremă stânga: Timur Dibirov (Rusia).