Spectacol cu vele în Portul Tomis

Regata “Trofeul Tomis”

Sport 20 Mai 2013 / 00:00 721 accesări

Constanţa a găzduit la finalul săptămânii trecute a 52-a ediţie a tradiţionalului concurs de yachting “Trofeul Tomis”, organizat de Yacht Club Regal Român, împreună cu Federaţia Română de Yachting. Ridicată la rangul de competiţie internaţională şi înscrisă în calendarul IODA, al Asociaţiei Internaţionale de clasă Optimist, regata s-a bucurat de o participare record. Astfel, la start s-au aflat 102 ambarcaţiuni şi 118 sportivi reprezentând şase ţări, Bulgaria, Austria, Finlanda, Suedia, Israel şi România, care s-au întrecut la mai multe clase de ambarcaţiuni. Mai mult, pentru a da şi mai multă valoare întrecerii, organizatorii au adus în juriu judecători din Olanda, Israel şi Turcia. Concursul a fost unul palpipant, chiar dacă vântul le-a dat bătăi de cap organizatorilor, care s-au văzut nevoiţi să amâne câteva regate. Chiar şi aşa, duelurile dintre români şi participanţii din alte ţări au făcut deliciul numeroşilor spectatori, care au urmărit concursul din Portul Tomis. La final, gazdele au avut câştig de cauză, printre învingători numărându-se şi câţiva sportivi constănţeni.

„A fost momente destul de grele, dar m-a ajutat coechipierul şi am reuşit să câştigăm. Practic acest sport de doar şase luni, iar acest succes este extrem de important pentru mine”, a spus David Popescu, un puşti în vârstă de doar 7 ani, câştigător la clasa cadet, alături de Marcel Frangopol. „Nivelul competiţiei a fost bun, mai ales că au venit mulţi sportivi de peste hotare”, a explicat Eduard Guţă, învingător la Laser Standard. „M-am simţit foarte bine la Constanţa, mai ales că a fost prima mea vizită în România. Organizarea a fost foarte bună şi m-a încântat vremea călduroasă”, a adăugat finlandezul Samuel Kilpinen, învingător la Zoom 8. „Această competiţie a fost un manifest pentru promovarea yachtingului. Este pentru prima oară când numărul participanţilor din străinătate l-a depăşit pe cel al românilor. Mai mult, faptul că am avut judecători de peste hotare a contat foarte mult în atragerea sportivilor străini”, a spus reprezentantul Yacht Club Regal Român, Ender Bolat.

Câştigătorii de la “Trofeul Tomis” - Clasa Cadet: Marcel Frangopol şi David Popescu (Ştiinţa Constanţa); Clasa Zoom 8: Samuel Kilpinen (Finlanda); Clasa 470: Roşca Bujor şi Mihai Făgărăşanu; Laser Standard: Eduard Guţă (Electrica Constanţa); Laser 4.7: Jivko Jordanov (Bulgaria); Clasa Optimist fete: Ebru Bolat (Yacht Club Regal Român); Clasa Optimist Băieţi: Ion Vlad (Electrica Constanţa); Clasa Optimist fete junioare: Katrin Sabeva (Bulgaria); Clasa Optimist băieţi juniori: Ion Vlad (Electrica Constanţa).