Spectacol în derby-ul constănțean din Cupa României

Fotbal / Cupa României, faza a V-a: FC FARUL - SĂGEATA NĂVODARI 1-3 (după prelungiri)

Sport 10 Septembrie 2014 / 00:00 829 accesări

Cele două echipe constănțene din liga secundă, FC Farul și Săgeata Năvodari, au oferit un spectacol de gală în partida disputată aseară, pe stadionul „Farul”, în faza a V-a a Cupei României, încheiată cu victoria oaspeților, 3-1, după prelungiri. Plecată din postura de mare favorită, după cele două victorii clare obținute în meciurile amicale, echipa pregătită de Cătălin Anghel și-a privit adversarii de sus, iar acest lucru a costat-o scump. Încărcate cu entuziasm de antrenorul Marian Pană, gazdele au oferit o replică mult peste așteptări, astfel că diferența de valoare de pe hârtie a dispărut pe teren. Drept urmare, Farul a avut prima șansă mare de a deschide scorul, după cinci minute, dar Miulescu a trimis din centrul careului pe lângă poartă. Năvodărenii au replicat prin combinația dintre Eloy și Ganea, însă ultimul a fost blocat perfect de Neagu. Golul a venit în min. 32, după o centrare perfectă a lui Ganea, reluată din fața porții de Guerra (0-1), însă bucuria oaspeților a fost de scurtă durată. Patru minute mai târziu, Fl. Pătrașcu a comis henț în propria suprafață de pedeapsă și Ochia a transformat perfect de la punctul cu var, restabilind egalitatea. Prima repriză s-a încheiat cu o nouă lovitură de cap a lui Guerra, la colțul scurt, blocată de Neagu.

La reluare spiritele s-au încins, după ce Vezan l-a lovit cu cotul pe Cîrstoiu, iar centralul Adrian Illyes l-a iertat de eliminare, arătându-i doar cartonașul galben. În plus, au apărut ocazii la ambele porți, Cîrstoiu și Enciu trimițând prea slab pentru a-l învinge pe Albuț, în timp ce Neagu a respins spectaculos mingea șutată din lovitură liberă de Vezan. Cu șapte minute înainte de final, centralul Adrian Illyes a ieșit din nou la rampă, acordându-i cartonașul roșu lui Robert Neagoe pentru un fault asupra lui Deletic, chiar dacă intervenția ar fi impus doar un galben. În superioritate numerică, Săgeata nu a reușit să-și creeze mari ocazii la poarta adversă, mai ales că antrenorul Cătălin Anghel a continuat să joace cu un singur vârf. Chiar și așa, partida s-ar fi putut încheia în minutele de prelungire ale timpului regulamentar, dar mingea trimisă de Muzac a nimerit bara din dreapta lui Neagu.

VICTORIE ÎN PRELUNGIRI. Apărarea eroică a gazdelor a fost însă învinsă în prelungiri, de același Guerra, spaniolul reluând cu capul din centrarea perfectă a lui Vezan. Mai mult, cu patru minute înainte de final, Vezan a stabilit scorul final cu un șut magistral de la 30 de metri, direct în vinclul porții Farului. Ultimul minut a mai adus un cartonaș roșu, Fl. Pătrașcu fiind trimis la cabine, după ce a încasat al doilea galben.

Au evoluat echipele - FC Farul (antrenor Marian Pană): Vl. Neagu - Băjan (111 Cl. Popa), D. Ciobanu, Miulescu, Szalkai - Cîrstoiu - Scărlătescu (73 Ivănică), Ochia, R. Neagoe, Ivănică (96 Plămadă) - Enciu; Săgeata (antrenor Cătălin Anghel): Albuț - Cîrjă, Fl. Pătrașcu, Damian, Bruno (102 Vieru) - Muzac, Stana - Eloy (56 Deletic), Vezan, Cr. Ganea (111 Bărbulescu) - Guerra. Arbitri: Adrian Illyes (Ploiești) - Alexandru Midvichi și Cosmin Vătamanu (ambii din București). Cartonașe galbene: Vl. Neagu, Cîrstoiu, Ochia, Ivănică / Cîrjă, Damian, Vezan, Fl. Pătrașcu 2, Vieru. Cartonașe roșii: R. Neagoe 83 / Fl. Pătrașcu 120. Marcatori: Ochia 36-pen. / Guerra 32, 107, Vezan 116.