Spectacol la Openul Constanţei la table şi backgammon

Sport 26 Martie 2012 / 00:00 487 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute, la Hotelul Dacia-Sud din staţiunea Mamaia, s-a desfăşurat a doua ediţie a celui mai puternic turneu de table şi backgammon din România, Openul Constanţei, organizat de Clubul Sportiv de Backgammon Constanţa, prezidat de Cristinel Dragomir. Premii importante, graţie sponsorilor care au oferit o suplimentare de 10.000 de lei, au adus în oraşul de la malul mării cei mai buni jucători din ţară. Astfel, peste 200 de participanţi s-au întrecut timp de trei zile, în perioada 23-25 martie, pe trei categorii: table, backgammon şi backgammon master.

Balul a fost deschis de competiţia la table, care a încins zarurile în aşteptarea întrecerilor de backgammon. La capătul unei partide spectaculoase, cu dese răsturnări de scor, competiţia a fost câştigată de Cristinel Dragomir, care a încasat un premiu în valoare de 3.200 de lei. Pe locul secund s-a clasat Dorin Vianu (1.600 lei), podiumul fiind completat de Iancu Cuşu şi Ciprian Rădulescu (câte 800 lei). A urmat concursul de backgammon, care a fost câştigat de Cristian Antohe, recompensat cu 6.000 de lei, care a trecut în finală de Marian Mănăilă (3.700 lei). Au mai urcat pe podium Cristian Ocneanu şi Cristinel Dragomir, care au fost recompensaţi cu câte 2.000 de lei, iar primii în turneul de consolare s-au clasat Cristian Ţuţulan (3.000 lei) şi Dumitru Nicu (1.500 lei).

La cea mai tare categorie, backgammon master, s-a impus Eugen Lincaru (8.500 lei), care a trecut în finală de constănţeanul Cristian Popescu (5.500 lei), cei doi depăşindu-i în semifinale pe Ion Cocică şi Cristian Ţuţulan (câte 2.500 lei), în timp ce primii doi clasaţi în turneul de consolare au fost Dorel Leon (4.000 lei) şi Eugen Lazăr (2.000 lei).

„În primul rând, ne-am simţit foarte bine alături de colegii veniţi din ţară, iar competiţia s-a desfăşurat într-o atmosfera de fair-play. Au fost trei zile de concurs la nivel înalt şi sperăm ca prin astfel de concursuri să ridicăm calitatea jocului la concursurile internaţionale. Clubul nostru a obţinut rezultate foarte bune, ţinând cont că au fost şase sportivi care au jucat cel puţin sferturi. În privinţa organizării, a fost un plus faţă de anul trecut şi poate că în viitorul apropiat, cu ajutorul sponsorilor, vom transforma întrecerea într-una internaţională”, a spus Cristinel Dragomir, preşedintele Clubului Sportiv de Backgammon din Constanţa.