Spectacol pe ploaie la CN de fotbal pe plajă

Sport 13 Iulie 2009 / 00:00 676 accesări

Campionatul Naţional de fotbal pe plajă a continuat, sîmbătă şi duminică, pe arena “Melody” din Mamaia, cu meciurile contînd pentru etapa a treia din faza grupelor. Iată rezultatele înregistrate: Telegraf & TV Neptun - Volanţii Barosani Bucureşti 6-4 (Dârmon 5, Hristu - M. Constantin 2, M. Popescu 2); CS Eforie - Melody & Sharks 6-5 - după prelungiri şi lovituri de departajare (Ad. Tănase 2, Smarandache, Gabriel Chelariu, Boghiţoi - Moroianu 2, Amet, Halep, D. Dămăşaru); FC Izlaz - Total Fitness 6-5; Boca Juniors - Galacticii Costineşti 7-6; Steaua Dorobanţu - Capitan’s Team 10-0 (neprezentare). Meciul Rechinii & Oxford - Scuba Constanţa a fost amînat. Formaţiile care au jucat derby-ul Grupei A, campioanele ultimelor două ediţii, şi-au respectat blazonul şi au oferit un spectacol total puţinilor spectatori care nu s-au speriat de furtuna de sîmbătă seară. Meciul a avut de toate: goluri din foarfecă, ratări incredibile, prelungiri, lovituri de departajare, dar şi o pauză de circa 15 minute, provocată de ploaia torenţială! După 36 de minute, scorul a fost egal, 4-4, iar în prelungiri fiecare echipă a marcat cîte o dată. Golul victoriei pentru Eforie, înscris din penalty de Adrian Tănase, ar putea decide cîştigătoarea Grupei A, datorită punctului în plus acumulat de campioana en titre.

Înaintea celor două partide oficiale de sîmbătă, şi după concertul trupei Mandinga, a avut loc un meci demonstrativ, între echipa ziariştilor de la Gazeta Sporturilor, întărită cu foştii fotbalişti Iulian Miu, Robert Niţă şi Gabi Popescu, cu prezentatorul TV Dani Oţil, dar şi cu handbaliştii constănţeni Laurenţiu Toma şi George Buricea, şi selecţionata Skol, cîştigătoare a turneului organizat sîmbătă de sponsorul CN de fotbal pe plajă. Vedetele au demonstrat că nu şi-au pierdut îndemînarea de a juca fotbal, dar lipsa acomodării cu nisipul s-a simţit. Selecţionata Skol s-a impu,s cu 7-6, golurile echipei jurnaliştilor fiind marcate de R. Niţă 2, A. Niţă 2, Miu şi Popescu. A. Niţă este fiul lui Robert, Andreas, în vîrstă de cinci ani, care a făcut deliciul publicului cu golurile marcate pe final de meci, unul din penalty! De remarcat că internaţionalul român Laurenţiu Toma, extremă dreapta la HCM, a fost reprofilat ca... portar.