Spectacol pe străzile Constanţei în Turul Ciclist al României

Sport 08 Iunie 2009 / 00:00 558 accesări

A 46-a ediţie a Turului Ciclist al României a pornit sîmbătă la drum, la Constanţa, printr-un prolog, constînd într-un contratimp individual pe străzile din staţiunea Mamaia. Cei peste 60 de ciclişti înscrişi în competiţie au plecat din dreptul Hotelului Caraiman, la interval de un minut, sosirea fiind programat după 5 km, la Aqua Magic. După o oră şi jumătate de luptă, sub ochii numeroşilor spectatori de pe traseu, Ioannis Tamouridis (Tablewer-Gatsoulis Bikes, Grecia) a stabilit cel mai bun timp, şase minute şi trei secunde, primind astfel primul tricou galben, al liderul cursei, din această ediţie. L-au urmat la o distanţă de 14 secunde bulgarii Vladimir Koev şi Pavel Shumanov, ambii de la echipa Hemus 1896 Troyan. Primul s-a ales cu tricoul alb, cel al combativităţii, în timp ce recentul cîştigător al Turului Dobrogei a primit tricoul verde, al căţărătorilor. Sosit pe locul 4, un alt bulgar de la Hemus 1896 Troyan, Evgeni Gerganov, a fost desemnat de organizatori să poarte tricoul roşu, pentru sprinteri. În schimb, tricoul bleu, pentru cel mai bine clasat sportiv român, a fost primit de Carol Eduard Novak, sosit al 14-lea. Festivitatea de premiere a avut loc sîmbătă seară, în faţa Sălii Sporturilor, printre cei care au făcut premierea aflîndu-se Elena Frîncu (director DSJ) şi Petrică Munteanu (preşedintele comisiei de organizare şi reprezentantul Consiliului Judeţean, instituţie care a avut iniţiativa programării startului în Turul României de la Constanţa). “Vă aşteptam şi anul viitor la Constanţa”, le-a transmis cicliştilor Elena Frîncu. Din păcate, numărul participanţilor s-a micşorat, după ce echipa Profiline (Germania) nu a mai venit, iar Rotterdam-Metec (Olanda) nu a fost primită, deoarece nu a respectat prevederile Uniunii Cicliste Internaţionale.

Duminică, cicliştii au plecat în prima etapă, startul festiv fiind dat din faţa Sălii Sporturilor, în timp ce startul propriu-zis a avut loc la ieşirea din oraşul Constanţa spre Ovidiu. Etapa s-a întins pe distanţa a 179 km, pe traseul Constanţa - Mihail Kogălniceanu (sprint, km. 20) - Hîrşova (sprint, km. 80) - Viziru (sprint, km. 150) - Brăila (sosire) şi a fost cîştigată de Alex Buttazzoni, de la echipa italiană Cycling Team Friuli. Buttazzoni a fost urmat de italianul Rino Zampili (Hemus 1896 Troyan, Bulgaria), iar poziţia a treia a fost ocupată de bulgarul Daniel Petrov (Hemus 1896 Troyan). Grecul Tamouridis va purta tricoul galben şi în etapa a doua, programată azi, pe traseul Brăila - Tecuci - Adjud - Bacău, pe distanţa de 200,4 km. Tricoul alb va fi purtat de Buttazzoni, cel verde de Shumanov, cel roşu de Fabio Masotti (Cycling Team Friuli), iar tricoul bleu de Dan Anghelache (Dinamo Bucureşti).