Spectaculos foc de artificii la Regata Mării Negre

Aseară, în Portul Constanţa

Eveniment 27 Mai 2014 / 00:00 1395 accesări

A 57-a ediţie a SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2014, cursa maritimă a velierelor mari care s-a încheiat în Portul Constanţa, a oferit constănţenilor, aseară, un spectaculos foc de artificii. Astăzi, în ultima zi a regatei, între orele 15.00 şi 17.00, va avea loc parada navelor pe mare, dinspre Portul Constanţa spre nordul staţiunii Mamaia.

Duminică, echipajele celor 13 nave participante au fost prezente la festivitatea de premiere, iar în clasamentul general al competiţiei care a avut loc în perioada 30 aprilie - 24 mai, pe traseul Varna - Novorossiisk - Soci - Constanţa, velierul rusesc „Akela“ a ocupat primul loc, urmat de „Sea Adventure“ (Bulgaria) şi „Nadezhda“ (Rusia). Celelalte veliere s-au clasat pe următoarele poziţii: 4. „Mir“ (Rusia), 5. „Royal Helena“ (Bulgaria), 6. „Johanna Lucretia“ (Marea Britanie), 7. „Adornate“ (România), 8. „Bodrum“ (Turcia), 9. „Kaliakra“ (Bulgaria), 10. „Mircea“ (România), 11. „Sedov“ (Rusia). Velierul „Atyla“ (Spania) a abandonat competiţia, iar „Running on Waves“ (Malta) a fost navă de însoţire.

Clasamentul pe clase a fost următorul - Clasa A: 1. „Nadezhda“, 2. „Mir“, 3. „Royal Helena“, 4. „Kaliakra“, 5. „Mircea“, 6. „Sedov“; Clasa B: 1. „Johanna Lucretia“, 2. „Adornate“, 3. „Bodrum“; Clasa C: 1. „Akela“, 2. „Sea Adventure“. Cursa de la Soci la Constanţa, a doua a SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2014, s-a finalizat cu următorul clasament: 1. „Johanna Lucretia“, 2. „Akela“, 3. „Royal Helena“, 4. „Sea Adventure“, 5. „Nadezhda“, 6. „Mir“, 7. „Bodrum“, 8. „Adornate“, 9. „Kaliakra“, 10. „Mircea“, 11. „Sedov“.

„AKELA“ A DOMINAT FESTIVITATEA DE PREMIERE Câştigător şi în clasamentul general, velierul rusesc „Akela“ a obţinut cele mai multe trofee din partea organizatorilor, la diferite categorii: cea mai bună prestaţie din clasele B şi C la parada echipajelor; trofeul de onoare pentru cursa 2 - timpul de 3 zile, 9 ore, 25 minute şi 29 secunde; prima navă clasată conform timpului de corecţie (toată regata); locul 1 pentru cursa de la Soci la Constanţa la clasa C. Printre laureatele festivităţii de premiere s-a aflat şi nava-şcoală “Mircea“, care a câştigat premiul special acordat pentru cea mai bună prestaţie la clasa A. De asemenea, caporal Dora Simion, studentă în anul II la Academia Navală “Mircea cel Bătrân”, a primit premiul pentru cea mai bună utilizare media. Ultimul premiu acordat, dar printre cele mai aşteptate de echipaje, a fost al “Prieteniei”, acesta revenind navei „Atyla“ (Spania).

„Suntem fericiţi şi putem bea toată noaptea din cupa victoriei. Este premiul întregului echipaj, al tuturor celor care ne-au susţinut pe parcursul întregii regate. Un trofeu al prieteniei care înseamnă mult pentru noi. A fost o cursă lungă, dar în care ne-am distrat cu toţii. A fost dificil pentru noi, mai ales că nu am reuşit să fim aşa de rapizi, dar ne-am simţit bine şi acest lucru contează mult”, a declarat reprezentantul echipajului „Atyla“.

Iată şi rezultatele competiţiilor între echipaje care au avut loc la Constanţa - tras la parâmă: 1. „Mircea“, 2. „Sedov“, 3. „Nadezhda“; ştafeta: 1. „Mircea“, 2. „Sedov“, 3. „Akela“; ridicarea ancorei: 1. „Bodrum“, 2. „Nadezhda“, 3. „Akela“; tras la rame: 1. „Nadezhda“, 2. „Adornate“, 3. „Royal Helena“. Rezultate generale ale competiţiilor între echipaje: 1. „Nadezhda“, 2. „Mircea“, 3. „Sedov“.

În această dimineaţă, la ora 9.00, la Terminalul de pasageri din Dana 0 a Portului Constanţa, va avea loc o conferinţă de presă prilejuită de finalizarea SCF Black Sea Tall Ships Regatta 2014, competiţie organizată în ţara noastră de Navigator Yacht Club, în parteneriat cu Academia Navală “Mircea cel Bătrân”, Compania Naţională Administraţia Porturilor Maritime SA şi Primăria Municipiului Constanţa.