Speranţa moare ultima

Reacţii după meciul CS Volei 2004 Tomis - Tauron MKS Dabrowa Gornicza 2:3

Sport 08 Ianuarie 2011 / 00:00 680 accesări

Spectatorii prezenţi joi seară, în Sala Sporturilor din Constanţa, nu vor uita uşor întâlnirea dintre CS Volei 2004 Tomis şi Tauron MKS Dabrowa Gornicza, meci tur din optimile de finală ale Cupei CEV la volei feminin. A fost o partidă memorabilă, care a durat două ore şi a oferit multe momente de volei spectaculos. Dezamăgirea gazdelor este mare, pentru că au trecut pe lângă un succes important, care le-ar fi permis să abordeze cu alt moral returul din Polonia. Constănţencele au condus cu 2:0 la seturi, dar nu au mai găsit resursele necesare pentru a încheia învingătoare, pierzând cu 2:3. Lipsa rezervelor (CSV a trecut pe foaia de joc doar nouă voleibaliste!) şi accidentarea Georgetei Ciobanu au uşurat misiunea echipei poloneze, care a utilizat 11 dintre cele 12 jucătoare venite la Constanţa. Neaga, singura coodonatoare a echipei constănţene, resimte faptul că a jucat non-stop din octombrie până acum, iar pe postul de universal Darko Zakoc încă mai face căutări. Ucraineanca Polina Liutikova a fost o dezamăgire încă de la primele meciuri jucate pentru Constanţa, astfel că nu a mai fost păstrată în lot. În meciul de joi, Trică a fost titulară, apoi a intrat Vîlcu spre finalul primului set, dar nici ea nu a convins. Antrenorul sârb a încercat să-şi surprindă oponentul folosind-o în setul decisiv ca universal pe Nemţanu, care nu a prins contra polonezelor o zi prea bună. Pe de altă parte, Trică, revenită pe postul de extremă, a arătat că se simte mai bine în zona 4. Constănţencele erau însă prea obosite în setul decisiv pentru a învinge o formaţie poloneză superioară fizic şi mai omogenă.

TAURON ARE PRIMA ŞANSĂ LA CALIFICARE. Returul de la Dabrowa Gornicza este programat săptămâna viitoare, miercuri, de la ora 20.00. Pentru a merge în sferturi, Constanţa este obligată să câştige întâi partida, apoi setul de aur, care departajează echipele aflate la egalitate de victorii pe ansamblul celor două manşe. „La retur ne vom juca şansele până la capăt. În volei e posibil orice şi trebuie să ne gândim că, într-un meci care se joacă două din trei, noi am pierdut primul set”, spune Claudia Gavrilescu, căpitanul echipei constănţene. „Trebuie să fiu optimist şi să sper că mai avem măcar unu la sută şanse de calificare. Trebuie să reuşesc să le conving şi pe fete să creadă în calificare, pentru că astăzi (n.r. - joi), după accidentarea lui Ciobanu, multe dintre ele au căzut moral. Din păcate, nu au avut tăria psihică pentru a reveni şi a câştiga meciul”, adaugă antrenorul principal Darko Zakoc.

SEZON ÎNCHEIAT PENTRU CIOBANU. Georgeta Ciobanu a primit vineri diagnosticul accidentării sale din meciul cu polonezele. Centrul echipei constănţene a suferit o ruptură de ligamente încrucişate şi o ruptură de menisc la genunchiul drept! Ea va fi operată şi va sta pe tuşă cel puţin şase luni. Accidentarea Getei este similară celei suferite la sfârşitul lunii octombrie de britanicul Mark Plotyczer, jucătorul de la CVM Tomis Constanţa, a cărui absenţă este estimată la şase-opt luni, motiv pentru care i s-a şi reziliat contractul, care expira la finalul sezonului. În funcţie de gravitatea accidentării, care va fi stabilită doar de medicul care o va opera, Ciobanu va şti dacă va fi aptă de joc la începerea pregătirilor pentru sezonul următor.