Speranţe confirmate la două rame fără cîrmaci

Canotaj

Sport 11 August 2008 / 00:00 498 accesări

Debutul de aur, asigurat de judoka Alina Dumitru, a mărit optimismul în rîndul delegaţiei României, care visează la o salbă de medalii la Beijing, în ciuda previziunilor sumbre dinaintea competiţiei. Speranţele se îndreaptă şi către canotaj, unde mai multe echipaje “tricolore” se numără printre marile favorite. De altfel, calculele hîrtiei au fost confirmate încă din preliminarii, care au debutat sîmbătă. Primele au intrat în competiţie cele mai titrate canotoare române, Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu, care au luat startul în proba de două rame fără cîrmaci. Andrunache are în plamares patru titluri olimpice, după ce la ediţia din 2000 a Olimpiadei, la Sydney, românca a cucerit aurul la 2 rame şi la 8+1, iar la Atena 2004 a repetat această performanţă. În schimb, Susanu a cucerit la Jocurile Olimpice de la Sydney, din 2000, medalia de aur cu echipajul de 8+1, iar la Olimpiada de la Atena, din 2004, românca a cîştigat două titluri olimpice, la 2 rame şi 8+1. Cele două sportive au confirmat statutul de favorite, calificîndu-se în finală, după ce au cîştigat seria de calificări, reuşind un timp de 7min.22,69sec, mai bun cu aproape două minute decît cel înregistrat de bieloruse, cîştigătoare în cealaltă serie de calificare. ”Eu am venit la Beijing să cîştig două medalii de aur. Aş face şase şi aş întrece-o pe naşa mea, Elisabeta Lipă. Ştiu că nu s-ar supăra”, a spus Andrunache. Finala la două rame fără cîrmaci este programată sîmbătă. Andrunache ar fi trebuit să concureze şi ieri, alături de Constanţa Burcică, Eniko Barabas, Rodica Şerban, Ana Maria Apachiţei, Aurica Baraşcu, Ioana Papuc, Doina Ignat şi Elena Georgescu, în proba de 8+1, unde echipajul României este principalul favorit, însă ploaia torenţială a amînat proba. În schimb, Ionelia Neacşu şi Roxana Cogianu nu au reuşit, sîmbătă, calificarea directă în finala probei de dublu vîsle, clasîndu-se pe locul 4 în seria preliminară - cu timpul de 7min.21,17sec, şi vor fi prezente, astăzi, în recalificări.