Sportiv constănţean, campion european de juniori la canotaj

Sport 27 Mai 2014 / 00:00 1646 accesări

Robert Dedu, sportiv legitimat la CS Ştiinţa Constanţa, a devenit campion european la canotaj în proba de 2 rame, alături de Ciprian Tudosă, sportiv legitimat la CSŞ “Nicu Gane” Fălticeni, la Campionatul European de juniori, desfăşurat la sfârşitul săptămânii trecute, în Belgia, în apropiere de localitatea Mechelen, pe lacul Hazewinkel. Cei doi au încheiat finala cu timpul de 6 minute, 41 de secunde şi 17 sutimi, devansând echipajele din Cehia şi Germania. În vârstă de 18 ani, Robert Dedu este pregătit la CS Ştiinţa Constanţa de antrenorii Georgeta şi Marian Grijuc, iar de canotaj s-a apucat în urmă cu cinci ani. „Un efort deosebit în toţi aceşti ani, dar este un copil cu foarte bune calităţi fizice şi psihice. Nu este o premieră pentru el, pentru că a devenit campion european şi anul trecut, dar în proba de dublu vâsle. Ne aşteptam la acest rezultat excepţional, pentru că au plecat ca favoriţi în cursă. A fost un concurs foarte puternic, cu o participare mult mai numeroasă decât în alţi ani”, a declarat Georgeta Grijuc. Cu acest rezultat, Robert Dedu are mari şanse de a fi cooptat în lotul naţional care va participa, în luna august, la Jocurile Olimpice pentru tineret.

Din delegaţia României a mai făcut parte un sportiv constănţean, care, de asemenea, a urcat pe podium. Este vorba de Ionuţ Brânză (CS Farul, antrenor Dumitru Răducanu), component al echipajului de 8+1, care s-a clasat pe locul 3, obţinând medaliile de bronz. Ediţia din acest an a CE rezervat junioarelor şi juniorilor a fost dominată de delegaţia României, care s-a clasat pe prima poziţie în clasamentul general pe medalii. Sportivii români au încheiat CE cu şase medalii de aur (patru la feminin şi două la masculin), una de argint şi una de bronz (ambele la masculin).