Sportivii constănţeni, clasări pe podium la Cupa României la tenis de masă

Sport 18 Decembrie 2018 / 11:20 598 accesări
La tineret, Elena Zaharia a fost învingătoare, iar Alina Zaharia şi Camelia Mitrofan s-au clasat pe locul 3 (sursa foto: Facebook Tenis de Masa pentru Viitor - Constanta)

Întrecerile din cadrul Cupei României la tenis de masă pentru seniori şi tineret, care au avut loc la Izvorani, au avut în prim plan sportivii constănţeni, pregătiţi de Liliana Sebe şi Viorel Filimon. La tineret, în competiţia feminină, Elena Zaharia (CS Farul Constanţa) a ocupat primul loc, învingând-o în finală, cu scorul de 4-1, pe Andreea Dragoman (CSA Steaua București), iar pe treapta a treia a podiumului au urcat alte două sportive de la CS Farul, Alina Zaharia şi Camelia Mitrofan. Rezultatele din semifinale: Elena Zaharia - Camelia Mitrofan 4-2 şi Andreea Dragoman - Alina Zaharia 4-2.

În întrecerea senioarelor, Alina Zaharia s-a clasat pe locul secund, cedând în finala mare, scor 0-4, în duelul cu Andreea Dragoman, iar Elena Zaharia şi Camelia Mitrofan s-au situat pe poziţia a treia. Rezultatele din semifinale: Andreea Dragoman - Camelia Mitrofan 4-1 şi Alina Zaharia - Elena Zaharia 4-2.

La seniori şi tineret, Cristian Pletea (LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa) a ocupat locul al treilea. La seniori, în semifinale, Pletea a pierdut, scor 0-4, întâlnirea cu Ovidiu Ionescu (SCM Gloria Buzău), cel care a câştigat competiţia, iar la tineret sportivul constănţean a cedat, scor 2-4, tot în penultimul act, în duelul cu Alexandru Manole (TT Pristavu Câmpulung), care a obţinut trofeul.