Sportivii constănţeni, pe podium la Top 12 la tenis de masă

Tenis de masă / Top 12 - juniori

Sport 27 Ianuarie 2014 / 00:00 761 accesări

Sala de sport a Liceului cu Program Sportiv “Nicolae Rotaru” din Constanţa a găzduit, sâmbătă şi duminică, întrecerile din cadrul turneului Top 12 la tenis de masă, competiţie rezervată juniorilor şi junioarelor. Cea mai bună performanţă pentru sportivii constănţeni (antrenori de Liliana Sebe, Stelian Haşoti şi Viorel Filimon) a fost obţinută în competiţia juniorilor de Cristian Pletea (14 ani, LPS “Nicolae Rotaru”), clasat pe locul secund, cu 9 victorii şi 2 înfrângeri, chiar dacă a avut ca adversari jucători mai mari cu trei ani. „A fost destul de greu, dar se putea mai mult. Am alternat meciurile bune cu cele mai slabe. Este greu să te controlezi când greşeşti câteva mingi la rând”, consideră jucătorul constănţean, câştigător anul trecut în competiţia cadeţilor. Ceilalţi sportivi legitimaţi la LPS “Nicolae Rotaru” s-au clasat pe următoarele poziţii: locul 6 - Sedan Orazali (5 victorii şi 6 înfrângeri); locul 8 - Bogdan Postudor (4v - 5î); locul 9 - Alin Maran (3v - 8î). Întrecerea juniorilor a fost câştigată de Alexandru Manole (CS Pristavu Cîmpulung), iar pe treapta a treia a podiumului s-a situat Adrian Costea (CSM Bistriţa).

Întrecerea fetelor a fost adjudecată de Andreea Clapa (CSM Bistriţa), urmată de Bernadett Balint (CSM Arad) şi constănţeanca Alina Zaharia (LPS “Nicolae Rotaru” - 7 victorii şi 3 înfrângeri). Cea de-a doua sportivă de la LPS “Nicoale Rotaru” prezentă în concurs, Mihaela Plăeaşu, a încheiat întrecerea pe locul 8 (4v - 7î).

„Un prim concurs rezervat juniorilor, unde au participat şi cadeţi, atât la băieţi cât şi la fete. Vor urma pentru ei alte competiţii, printre care şi Internaţionalele Cehiei. Băieţii nu s-au ridicat la nivelul lor, deşi Cristea Pletea s-a clasat pe locul al doilea. Mă îngrijorează comportamentul lui la masa de joc: lamentări şi atitudini nesportive care nu îl pot duce spre marea performanţă. Şi eu, şi ceilalţi antrenori i-am atras atenţia şi, dacă nu se trezeşte, să nu fie prea târziu. Ceilalţi au jucat mult sub valoarea lor. La feminin, Alina Zaharia nu a prezentat un joc constant. Poate că acest început ne va mobiliza pentru Campionatele Naţionale, atât individuale, cât şi pe echipe”, a declarat antrenorul Viorel Filimon. În urmă cu o săptămână, competiţia femninină rezervată senioarelor la Top 12 a fost câştigată de Ana Maria Sebe (CS Farul Constanţa).