Spulberaţi de campioni

Fotbal / Liga I, etapa a 8-a: CFR Cluj - FC Farul 3-0

Sport 22 Septembrie 2008 / 00:00 821 accesări

Visul constănţenilor de a încurca marea performeră a primului tur al grupelor Ligii Campionilor s-a spulberat ca un balon de săpun. Elevii lui Ion Marin au pierdut, aseară, la Cluj-Napoca, cu 0-3, în etapa a 8-a a Ligii I, la capătul unei partide în care s-au chinuit să dea o replică onorabilă. Chiar dacă au încercat să practice un fotbal curajos, “rechinii” nu au făcut faţă “furiei” clujene, decît pînă în finalul primei reprize. Pînă atunci, constănţenii au fost asediaţi în propriul careu, dar au avut noroc la lovitura de cap al lui Sousa, din min. 15, care a nimerit transversala. După o serie de intervenţii spectaculoase ale lui Vlas, gazdele au reuşit să deschidă scorul în min. 42, Kone încheind din careul de 6 m o acţiune prelungită de atac. În ultimul minut al primei reprize avantajul s-a dublat, Dubarbier finalizînd cu un şut la colţul lung pasa excelentă trimisă de Toni. La reluare, constănţenii au încercat timid să replice, însă tot clujenii au fost la cîrma partidei. Prima ocazie de gol a Farului a venit abia în min. 68, cînd Sousa a degajat din faţa lui Gosic. Speranţele elevilor lui Ion Marin de a relansa meciul s-a spulberat definitiv în min. 81, Kone reuşind “dubla” la capătul unui contraatac rapid. Ultimele zece minute ale disputei au reprezentat un spectacol oferit de clujeni, care şi-a creat numeroase ocazii la poarta lui Vlas. Ba chiar au mai înscris o dată prin Trică, însă golul a fost anulat din cauza poziţiei de ofsaid în care se afla mijlocaşul campioanei. Fluierul de final a pus capăt coşmarului constănţean şi a bifat un nou eşec pentru Farul în faţa unei echipe de Liga Campionilor, după cel de pe teren propriu, cu Steaua.

Au evoluat - CFR (antrenor: Maurizio Trombetta): Stăncioiu - Toni, De Sousa, Cadu (76 Panin), Pereira - Dubarbier, G. Mureşan, Dani, Culio (62 Deac) - Didi (73 Trică), Y. Kone; FC Farul (antrenor: Ion Marin): Vlas - Farmache, I. Barbu, Şchiopu, Maxim - Teekloh (73 Voiculeţ) - Fatai (84 L. Pîrvu), Fl. Pătraşcu, Rusmir, G. Mendy (67 Gosic) - Chico. Au arbitrat: Victor Berbecaru (Rm. Vîlcea) - Dorin Mudura (Oradea) şi Dan Roşu (Bucureşti). Marcatori: Y. Kone 42, 81, Dubarbier 45. Cartonaşe galbene: Cadu / Mendy, Maxim.

CS Otopeni, la primul punct în Liga I

Rezultate etapa a 8-a - sîmbătă: Oţelul Galaţi - Gloria Bistriţa 1-0 (M. Pena 57); FC Argeş - Gloria Buzău 1-1 (A. Voiculeţ 90+1 / Fallardo 72); Pandurii Tg. Jiu - CS Otopeni 1-1 (Tilincă 31 / Yontcha 43); duminică: Poli Timişoara - FC Vaslui 3-1 (G. Bucur 41, 81, Cisovsky 73 / Temwanjera 34); Steaua - Gaz Metan Mediaş 4-0 (Semedo 6, 65, Nicoliţă 29, Kapetanos 90+3); CFR Cluj - FC FARUL 3-0 (Y. Kone 42, 81, Dubarbier 45). Astăzi sînt programate trei partide - ora 17.00: FC Braşov - Rapid (GSP TV); ora 19.00: Unirea Urziceni - U. Craiova (GSP TV); ora 21.00: Dinamo - Poli Iaşi (GSP TV).