Start bun pentru cicliştii constănţeni în Turul Dobrogei

Sport 13 Iunie 2014 / 00:00 599 accesări

A 15-a ediţie a Turului ciclist al Dobrogei, competiţie organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa, Consiliul Judeţean Constanţa şi Primăria Constanţa, în parteneriat cu Clubul de ciclism 2000 Bilal Constanţa şi Federaţia Română de Ciclism, a pornit ieri la drum, la start fiind prezenţi 40 de ciclişti din România, precum şi echipe din Bulgaria şi din Republica Moldova. Întrecerea s-a deschis în cursul dimineţii, cu un prolog contratimp individual în staţiunea Mamaia, între hotelul Caraiman şi Aqua Magic, în lungime totală de 5 km. La seniori, marele favorit, Eduard Grosu, care activează la cea mai puternică echipă prezentă la Turul Dobrogei, Vini Fantini Italia, a fost devansat surprinzător de Zoltan Sipos (Dinamo Bucureşti), cu trei secunde.

„A fost o etapă scurtă, cu puţin vânt din faţă, ceea ce m-a avantajat. Grosu este un ciclist foarte bun şi mă bucur că m-am ridicat la nivelul lui. Pentru mine este o onoare să fiu primul lider al întrecerii”, a spus Sipos. Ultimul loc al podiumului a fost ocupat de Sergiu Cioban, care evoluează pentru CS Bilal Constanţa. „Mă aşteptam să-mi meargă destul de bine în această etapă, dar mă concentrez în primul rând asupra clasamentului general. Pentru mine este singura cursă în care particip pentru Bilal”, a explicat Cioban. La juniori, primul a sosit Emil Dima (Torpdeo Zărneşti), urmat de Nichita Lunin (Republica Moldova) şi Cătălin Iorga (CS Bilal Constanţa), ultimul fiind marea speranţă a clubului de pe litoral la o victorie în clasamentul general. „A fost foarte cald şi nu m-am simţit prea bine. Concurenţa este puternică şi sper să mă menţin pe podium, mai ales că sunt la mine acasă”, a declarat Iorga. „Sunt mulţumit de rezultate, dar dorinţa mea este să câştigăm competiţia atât la juniori, cât şi la seniori”, a adăugat preşedintele CS Bilal, Victor Bănescu.

SCHIMBARE DE LIDER Ieri după-amiază s-a desfăşurat prima etapă, startul fiind dat din faţa Primăriei din Cumpăna, unde a avut loc şi ceremonia de decernare a tricourilor liderilor clasamentului general - galben pentru Sipoş, respectiv alb pentru Dima, oficiată de viceprimarul comunei Cumpăna, Florin Neagu. Cei 40 de rutieri s-au întrecut apoi pe distanţa a 80 de kilometri, traseul fiind Cumpăna - Agigea - Eforie Nord - Eforie Sud - Mangalia şi retur. Etapa a fost animată încă din start, când un grup format din şapte rutieri a evadat, construindu-şi până la Mangalia un avans de peste cinci minute. Bătălia s-a dat până la final, când Alexandru Stancu (Bikexpert) i-a depăşit pe Evgheni Berezutski şi Constantin Halcă (ambii de la CS Bilal Constanţa). Graţie avansului consistent, Stancu a preluat şi tricoul galben. La juniori, s-a impus moldoveanul Nichita Lunin, dar Dima şi-a păstrat tricoul alb. Astăzi, la ora 10.30, se va da startul în etapa a 2-a, pe un traseu de 130 de kilometri: Constanţa - Agigea - Techirghiol - Moviliţa - Topraisar - Mangalia - Constanţa.