Start discret pentru sportivii români la JO de iarnă

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 10 Februarie 2014 / 00:00 643 accesări

Schioarea de fond Timea Sara a fost prima sportivă din România care a intrat în concurs la ediţia 2014 a Jocurilor Olimpice de la Soci. Sâmbătă, în proba de schiatlon (7,5 km clasic +7,5 km liber), ea a avut o comportare modestă, clasându-se penultima, pe locul 60, la peste opt minute de prima poziţie, ocupată de norvegianca Marit Bjoergen, care şi-a păstrat titlul câştigat în urmă cu patru ani, la Vancouver.

O clasare onorabilă, locul 30 la biatlon 10 km sprint, a reuşit Cornel Puchianu, al cărui timp a fost cu un minut şi 17 secunde mai slab decât al învingătorului, norvegianul Ole Einar Bjoerndalen. Cu acest titlu, al şaptelea din palmaresul său olimpic, Bjoerndalen a egalat recordul de 12 medalii câştigate la JO de iarnă, ce era deţinut până acum de compatriotul său Björn Daehlie.

Tot sâmbătă, Valentin Creţu a ocupat locurile 31 şi 28 în primele două manşe ale concursului de sanie, în timp ce săritorul Sorin Iulian Pîtea a fost eliminat în calificările probei de pe trambulina mică. Pîtea (16 ani) s-a clasat pe locul 45, iar în finală au obţinut calificarea primii 40 de săritori din clasamentul de sâmbătă plus primii zece clasaţi din ierarhia generală a Cupei Mondiale. Campion olimpic a devenit polonezul Kamil Stoch.

Primul român în probele de duminică a fost schiorul alpin Ioan Valeriu Achiriloaie, clasat pe locul 46 la coborâre (din 47 de sportivi care au ajuns la finiş), la peste 11 secunde de câştigător, austriacul Matthias Mayer. Tot ieri, în proba masculină de schiatlon (15 km clasic + 15 km liber), Paul Constantin Pepene a ocupat locul 48 din 68 de concurenţi, având un timp inferior cu peste cinci minute comparativ cu al învingătorului, elveţianul Dario Cologna.

Eva Tofalvi, cea mai bună biatlonistă a noastră, a ocupat ieri locul 22 în proba de sprint (7,5 km), câştigată de slovaca Anastasia Kuzmina, campioană olimpică şi acum patru ani. Tofalvi s-a clasat pe locul 22 din 84 de concurente, la 54,7 secunde de învingătoare.

Tot ieri, Valentin Creţu a ocupat locul 29 în proba individuală de sanie, câştigată de Felix Loch. Creţu a avut o întârziere de cinci secunde şi 359 de miimi faţă de învingător.

Iată şi ceilalţi campioni olimpici desemnaţi în probele de sâmbătă şi duminică: Snowboard, Slopestyle masculin - Sage Kotsenburg (SUA); Patinaj viteză, 5.000 m masculin - Sven Kramer (Olanda); Freestyle (schi acrobatic pe teren accidentat) feminin - Justine Dufour-Lapointe (Canada); Snowboard, Slopestyle feminin - Jamie Anderson (SUA); Patinaj viteză, 3.000 m feminin - Irene Wust (Olanda); proba pe echipe la patinaj artistic - Rusia (Julia Lipniţkaia, Evgheni Pluşenko, Ksenia Stolbova, Fedor Klimov, Tatiana Volosojar, Maxim Trankov, Ekaterina Bobrova, Dmitri Soloviev, Elena Ilinih şi Nikita Kaţalapov).