Start lansat pentru RCJ Farul

Rugby / DN-9: Olimpia Bucureşti - RCJ Farul Constanţa 3-64

Sport 06 Aprilie 2009 / 00:00 556 accesări

Rugby Club Judeţean Farul a început perfect cea de-a doua parte a campionatului, învingînd sîmbătă, în prima etapă disputată în acest an, în deplasare, pe Olimpia Bucureşti, cu 64-3. Deşi lipsită de aportul mai multor jucători, accidentaţi sau convocaţi la lotul naţional Under 20, RCJ Farul nu a avut niciun fel de emoţii în partida cu cei de la Olimpia. Farul a intrat determinată în meci, dorind să ia încă din start o diferenţă liniştitoare pe pe tabelă. După o scurtă perioadă tatonare, în care gazdele au reuşit să blocheze atacurile Farului, rugbyştii constănţeni s-au instalat în jumătatea adversă. Superioară pe pachetul de înaintare, dar şi în margini, RCJ Farul a culcat de cinci ori balonul în terenul de ţintă advers în primele 40 de minute. Bogdan Muntean a transformat două dintre încercări, astfel că, la pauză, Farul conducea detaşat, cu 29-0. Partea secundă s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, cu Farul atacînd în valuri, în faţa unor gazde neputionceoase în a opri acţiunile “marinarilor“. Jucătorii lui Bruce Hodder şi-au făcut norma de eseuri şi în această parte, reuşind alte cinci, toate transformate de Bogdan Muntean. Gazdele au reuşit punctele de onoare în urma unei lovituri de pedeapsă, astfel că scorul final a fost 64-3. Un succes convingător, în urma căruia Farul obţine şi punctul bonus ce o păstrează la o singură lungime în spatele celor de la Dinamo. Punctele Farului în acest meci au fost reuşite de Makapelu, Chiriac şi Carpo - cîte 2 eseuri, Natriashvilli, Uchava şi I. Andrii - cîte 1 eseu, B. Muntean - 7 transformări. În celelalte partide ale Seriei I s-au înregistrat rezultatele: U. Cluj - Dinamo 12-51 şi CFR Braşov - Bucovina Suceava 10-38. Clasament: 1. Dinamo 41p (9pb); 2. Farul 40p (8pb); 3. U. Cluj 23p (3pb); 4. Olimpia 18p (2pb); 5. Suceava 10p (2pb); 6. Braşov 0p.