Start lansat pentru tricolori

Fotbal / Preliminariile CM 2014: Estonia - România 0-2 (Torje 55, Marica 75)

Sport 08 Septembrie 2012 / 00:00 366 accesări

Naţionala creată de Victor Piţurcă a început cu dreptul campania de calificare pentru turneul final al Campionatului Mondial din 2014, impunându-se vineri în fieful Estoniei, cu 2-0, în primul meci al Grupei D. După câteva minute de tatonare, tricolorii au părut să intre în joc, dar mingiile lungi trimise de Goian nu l-au găsit pe Marica demarcat. Prima ocazie a apărut la o fază fixă, însă şutul trimis din voleu de Tănase nu l-a putut păcăli pe portarul advers. Gazdele au răspuns cu incursiunea lui Oper, deposedat de Goian, după ce-l driblase pe Chiricheş. Cu cinci minute înainte de pauză, Marica i-a păcălit pe fundaşii adverşi, dar şutul său a fost blocat. Tot atacantul lui Schalke 04 a fost vioară întâi a reprezentativei lui Victor Piţurcă şi după pauză. După o pasă excelentă oferită lui Grozav şi nefructificată de jucătorul Petrolului, Marica a pătruns perfect printre apărătorii estonieni, l-a servit pe Torje şi micuţul mijlocaş dreapta a împins mingea în poartă din careul mic. Acelaşi Marica a avut şansa să încheie conturile în min. 71, dar şutul său a ocolit bara din dreapta lui Pareiko. Patru minute mai târziu, “neamţul” s-a revanşat şi a dublat avantajul tricolorilor, după o combinaţie cu Torje. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit, iar tricolorii aşteaptă cu optimism meciul de marţi, de pe teren propriu, cu micuţa reprezentativă a Andorrei.

Au evoluat - Estonia (antrenor Tarmo Ruutli): Pareiko - Jaager, Morozov, Klavan, Teniste - Dimitrijev - Puri (76 Kink), Vunk (61 Voskoboinikov), Vassilijev - Ojamaa (46 Lindpere), Oper; România (antrenor Victor Piţurcă): Lobonţ - Măţel, Chiricheş, Goian, Raţ - C. Lazăr (66 Pintilii), Bourceanu - Torje, Grozav, Tănase - Marica (85 M. Niculae). Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri din Serbia, condusă la centrul de Milorad Mazic, ajutat la tuşe de Igor Radojcic şi Milenko Vukadinovic. Cartonaşe galbene: Dimitrijev / Grozav, Marica.