Start perfect pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa 16-a: SĂGEATA NĂVODARI - CF BRĂILA 3-1

Sport 07 Martie 2011 / 00:00 1089 accesări

După o pauză competiţională extrem de agitată, Săgeata Năvodari a păşit cu dreptul în returul actualului sezon al Ligii a II-a, învingând sâmbătă, pe teren propriu, pe “lanterna roşie” a Seriei I, CF Brăila, cu 3-1, în etapa a 16-a. Scorul a fost deschis în min. 6, când Jianu a finalizat cu latul, din 6 m, centrarea lui Chiţu. Şase minute mai târziu, golgerul ligii secunde şi-a intrat în rol şi a mărit diferenţa, reluând imparabil cu capul după o lovitură de colţ executată de Vezan. În plină dominare a gazdelor, centralul Ionuţ Neagu a acordat în mod hilar o lovitura de pedeapsă în favoarea brăilenilor, iar Necoară a redus din handicap, în min. 34, de la punctul cu var. După pauză, Săgeata a reluat asaltul la poarta lui Gavrilaş, iar Vezan a refăcut diferenţa de două goluri cu un şut senzaţional de la 35 m. Până la final, gazdele au mai avut câteva şanse de a marca, printre care şi o bară a lui Chiţu, dar scorul a rămas neschimbat.

„Am făcut un meci bun, mai ales că am început excelent, cu două goluri marcate rapid. A venit apoi acel 11 metri acordat destul de ciudat, dar s-a văzut diferenţa certă de valoare. Sunt mulţumit de prestaţia echipei, mai ales că a fost primul meci după o pauză destul de lungă. Pe lângă goluri, am mai avut patru-cinci ocazii clare de gol, aşa că diferenţa a putut fi mult mai mare. Le-am zis jucătorilor să respecte fotbalul, pentru că dacă nu vor face asta, fotbalul ne va pedepsi. În privinţa promovării, sunt convins că avem dreptate. Nu se poate da o astfel de decizie la mijlocul sezonului. Nici constituţia nu poate să dea legi retroactiv. Dacă va fi nevoie, vom apela chiar şi la TAS, însă sper să nu fim nevoiţi să ajungem până acolo”, a spus la final antrenorul principal al gazdelor, Aurel Şunda.

Au evoluat - Săgeata: Fl. Olteanu - Bold, C. Dinu, Fl. Popa, A. Vlad - Olah, Dîlbea, Vezan, M. Gheorghe (87 Şamata) - S. Chiţu (71 Boroştean), Jianu (71 Itu); CF Brăila: Gavrilaş - Ignat, Ciortea, Necoară - Mihai Gheorghe, Bosoi, Pungă, Gheţi, Ndigwe (56 Olenic) - Boghiţoi (87 Costeche), Tarek (24 Petrescu). Au arbitrat: Ionuţ Neagu (Prahova) - Adrian Ionescu (Târgovişte) şi Elena Gomoescu (Bucureşti).