Steaua a defilat la Constanţa

Fotbal / Liga 1, etapa a 15-a: FC VIITORUL CONSTANŢA - STEAUA BUCUREŞTI 0-4

Sport 12 Noiembrie 2012 / 00:00 1586 accesări

Peste 10.000 de spectatori au asistat aseară, pe Stadionul “Farul” din Constanţa, la o victorie categorică a Stelei în confruntarea cu Viitorul, din etapa a 15-a a Ligii 1 la fotbal, formaţia antrenată de Cătălin Anghel nereuşind să repete evoluţiile din partidele cu FC Vaslui, CFR Cluj sau Pandurii Tg. Jiu. Tânăra echipă constănţeană a început cu teamă întâlnirea de ieri şi a fost taxată rapid de trupa lui Reghecampf, steliştii marcând de două ori în primele cinci minute de joc. Erorile din defensiva Viitorului au fost speculate de oaspeţi, după care Gardoş a înscris spectaculos în min. 27 şi problema învingătoarei era rezolvată. Cu cele trei puncte în buzunar, Steaua nu a mai forţat, dar a mai marcat un gol în repriza a doua, prin Rusescu, în min. 68. Scor final: Viitorul - Steaua 0-4 (Chipciu 2, Rusescu 5-pen., 62, Gardoş 27).

Au evoluat - Viitorul (antrenor Cătălin Anghel): Buzbuchi - Bălaşa, Bejan, Larie (75 Puţanu), Toşca - Al. Lazăr, Vaştag - G. Iancu (74 Gavra), N. Dică (cpt.) (67 Cl. Herea), A. Chiţu - Alibec; Steaua (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Tătăruşanu - Szukala, Gardoş, Chiricheş (46 Georgievski) - Chipciu (67 M. Costea), Prepeliţă, Bourceanu (cpt.), Latovlevici - Ad. Popa, Rusescu, Cr. Tănase (62 Nikolic). Cartonaşe galbene: Bălaşa, Vaştag / Chiricheş, Latovlevici. Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galaţi) - Mircea Orbuleţ (Bucureşti) şi Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); rezervă: Emil Voicu (Bacău).