Steaua a jucat doar o repriză

UEFA Europa League/ prima etapă

Sport 18 Septembrie 2010 / 00:00 497 accesări

Echipa bucureşteană a jucat la nivelul adversarei sale doar o repriză, punând mari probleme celor de la Liverpool. Dar după pauză steliştii au cedat şi FC Liverpool s-a impus la scor devenind lidera grupei K. Egalul din meciul de la Napoli o avantajează pe Steaua care poate spera la poziţia secundă dacă învinge pe SSC Napoli, peste 2 săptămâni, la Bucureşti. Câteva surprize uriaşe în celelalte partide de joi – egalurile interne pentru Juventus şi Dynamo Kyev, dar şi înfrângerea deţinătoarei trofeului la Salonic, unde cel mai bun jucător de pe teren a fost portarul spaniolilor!

Rezultate de joi - grupa A: Juventus Torino – Lech Poznan 3-3; Red Bull Salzburg – Manchester City 0-2; grupa B: Aris Salonic – Atletico Madrid 1-0; Bayer Leverkusen – BK Rosenborg 4-0; grupa C: Levski Sofia – AA Gent 3-2; OSC Lille – Sporting Lisabona 1-2; grupa D: FC Bruges – PAOK Salonic 1-1; Dinamo Zagreb – Villarreal 2-0; grupa E: AZ Alkmaar – Sheriff Tiraspol 2-1; Dynamo Kyev – BATE Borisov 2-2; grupa F: Lausanne Sports – CSKA Moscova 0-3; Sparta Praga – US Palermo 3-2; ora 22.15: grupa G: AEK Atena – Hajduk Split 3-1; RSC Anderlecht – Zenit St. Petersburg 1-3; grupa H: Getafe – OB Odense 2-1; VfB Stuttgart – Young Boys Berna 3-0; grupa I: Debrecen – Metalist Kharkov 0-5; PSV Eindhoven – UC Sampdoria 1-1; grupa J: Karpaty Lvov – Borussia Dortmund 3-4; Sevilla – PSG 0-1; grupa K: FC Liverpool – Steaua Bucureşti 4-1; SSC Napoli – FC Utrecht 0-0; grupa L: Besiktas – CSKA Sofia 1-0; FC Porto – Rapid Viena 3-0.