Steaua a realizat scorul etapei

Fotbal/ Liga 1, etapa a doua

Sport 01 August 2011 / 00:00 1469 accesări

Aseară, la Constanţa, s-a disputat o partidă contând pentru etapa a doua a Ligii 1 de fotbal, între Steaua Bucureşti şi CS Mioveni. Cu terenul suspendat din cauza incidentelor din finala Cupei României, Steaua a ales Constanţa pentru a juca această partidă, mizând pe suporterii veniţi pe litoral în această perioadă. Conducerea bucureştenilor a avut dreptate, stadionul constănţean fiind plin, ca în vremurile de glorie ale Farului. Steaua a început meciul în forţă şi a avut un penalty în minutul 6, ratat de Tănase! A urmat o bară a lui Nicoliţă, dar şi golul lui Tatu venit în ultimul minut de joc al primei reprize. Repriza secundă a aparţinut tot bucureştenilor, care au mai înscris prin Costea, Tănase şi Rusescu. Scor final: Steaua – CS Mioveni 4-0 (Tatu 45, M.Costea 63, C.Tănase 78, Rusescu 87).

Celelalte rezultate ale etapei: Sportul Studenţesc - Ceahlăul Piatra Neamţ 1-1 (Curelea 64 / Gafiţa 75), FCM Tg. Mureş - CFR Cluj 0-2 (Bastos 37, Sougou 65), U Cluj - Rapid Bucureşti 2-0 (R. Duarte 29-aut, Cl.Niculescu 40), FC Vaslui - Petrolul Ploieşti 0-0; Astra Ploieşti - CSU Voinţa Sibiu 0-1 (I. Popa 40). Gaz Metan Mediaş - Dinamo Bucureşti s-a disputat după închiderea ediţiei. Azi este programată partida Pandurii Tg. Jiu - FC Braşov (18.30, Digisport), iar mâine va avea loc ultimul meci al etapei, Oţelul Galaţi - Concordia Chiajna (ora 20.30, Digisport). În clasament conduc, cu maximum de puncte – 6, CFR Cluj şi U.Cluj.