Steaua a surclasat ultima clasată

Fotbal / Liga I, etapa a 29-a

Sport 15 Aprilie 2008 / 00:00 543 accesări

Ieri s-au disputat ultimele două meciuri din etapa a 29-a a Ligii I la fotbal. Gloria Buzău a trăit periculos în partida cu Gloria Bistriţa, golul victoriei fiind marcat în ultimul minut al prelungirilor. Succesul buzoienilor nu avantajează pe FC Farul, echipă aflată în luptă directă cu buzoienii pentru evitarea retrogradării. Cu trei goluri marcate în ultimele 25 de minute de joc, Steaua a făcut scor cu U. Cluj şi a revenit pe primul loc al clasamentului.

Rezultate - sîmbătă: U. Craiova - Oţelul Galaţi 1-1 (Dina 42 / G. Paraschiv 16); Ceahlăul Piatra Neamţ - Dacia Mioveni 1-1 (Gmamdia 70-pen. / R. Neagoe 6); Poli Timişoara - Dinamo 1-1 (Rusici 67 / Dănciulescu 64-pen.); duminică: FC FARUL - FC Vaslui 2-1 (M. Nae 29, Gerlem 64 / Ljubinkovic 88-pen.); Poli Iaşi - UTA 4-1 (A. Cristea 20-pen., 23, Bîlbă 56, 59 / Roszel 90); Pandurii Tg. Jiu - Unirea Urziceni 1-1 (Păcurar 67 / Bilaşco 72); CFR Cluj - Rapid 1-0 (Ruiz 47); luni: Gloria Buzău - Gloria Bistriţa 1-0 (Cl. Ionescu 90+5); Steaua - U. Cluj 4-0 (Pleşan 8, Golanski 66, Neaga 90+1, Dayro Moreno 90+2).