STEAUA BUCUREŞTI - RCJ FARUL CONSTANŢA 44-12

Rugby / Superliga Naţională, play-off, etapa a 5-a:

RCJ Farul a pierdut din nou în faţa Stelei
Sport 02 Septembrie 2013 / 00:00 477 accesări

Sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a 5-a din play-off-ul Superligii Naţionale de rugby, Steaua Bucureşti a învins pe Rugby Club Judeţean Farul Constanţa cu scorul de 44-12 (25-7). Succesul de pe teren propriu este al patrulea obţinut de bucureşteni împotriva Farului în acest sezon şi cel mai consistent (scorurile anterioare au fost 34-15, 34-16 şi 18-9). Oaspeţii au avut un start foarte timid pe terenul din complexul Ghencea, reuşind să ajungă în 22-ul advers abia în prelungirile primei reprize! Steaua a condus cu 25-0, după trei eseuri semnate de Ionuţ Dumitru plus două transformări şi două lovituri de pedeapsă ale lui Florin Vlaicu. Constănţenii au comis numeroase erori de mânuire a balonului şi au trecut rar de centrul terenului! În prelungiri, Stein a reuşit un eseu transformat de Ninidze, scorul la pauză fiind 25-7 pentru Steaua. RCJ Farul a jucat cu totul altceva după pauză şi a presat în primele zece minute, când a stat numai în 22-ul advers, dar nu a punctat. Au făcut-o în schimb gazdele, care şi-au asigurat şi punctul bonus după eseul lui Lucaci, transformat de Vlaicu, la un minut după ce Mototolea văzuse un cartonaş galben. Antrenorul principal al Farului, Virgil Năstase, a făcut mai multe schimbări după min. 55, iar jocul echipei sale s-a îmbunătăţit. RCJ Farul a dominat clar restul reprizei secunde, dar nu a reuşit decât să reducă din handicap, prin eseul lui Roderique, netransformat. Pe final, bucureştenii au mai reuşit două eseuri, prin Nainer şi Baraulea, ultimul transformat de Vlaicu. Scor final: Steaua - RCJ Farul 44-12.

Pentru RCJ Farul au evoluat: Orghianu, Cornei, Sasu - Mahu, Raţiu - Roderique Victor, N. Ion, Mototolea - Stein, Toft - S. de la Harpe, Gheară, D. de la Harpe, Puişoru - Ninidze. Au mai intrat: Eyres-Brown, Pastramă, Gorun, Leon, Mătasă, A. Ilie şi Ogea.

În cealaltă partidă jucată sâmbătă în play-off, CSM Baia Mare a dispus, cu 21-16 (6-10), de RCM Timişoara. Clasament play-off: 1. RCM Timişoara 20p, 2. Steaua Bucureşti 15p, 3. CSM Baia Mare 14p, 4. RCJ FARUL CONSTANŢA 0p. În urma acestor rezultate, deţinătoarea titlului naţional, echipa bănăţeană, va ocupa locul întâi în play-off indiferent ce se va întâmpla în ultima etapă, de sâmbătă, şi va juca în semifinale pe propriul teren, cu RCJ Farul. În ultima rundă, Steaua se deplasează la Timişoara (ora 10.00, în direct la TVR 2), în timp ce Baia Mare joacă la Constanţa (ora 18.00, în direct la TVR 3).