Steaua, la 90 de minute de grupele Ligii Campionilor

Fotbal / Liga Campionilor, turul al III-lea preliminar, manşa tur: BATE Borisov - Steaua Bucureşti 2-2

Sport 16 August 2007 / 00:00 583 accesări

Chiar dacă n-a strălucit nici aseară, Steaua Bucureşti a obţinut un rezultat pozitiv, pe terenul celor de la BATE Borisov. Un 2-2 ce o apropie şi mai mult de grupele Ligii Campionilor. Campioana Belarusului a deţinut iniţiativa în prima repriză, iar eforturile trupei lui Igor Kriuşenko s-au concretizat cu cinci minute înaintea pauzei, cînd Filipenko a împins mingea în poarta lui Zapata în urma unei lovituri libere, 1-0. Steaua s-a trezit după reluare şi Goian a punctat cu capul, ca la Lubin, restabilind egalitatea în min. 58, 1-1. Nouă minute mai tîrziu Nicoliţă a reluat incredibil în bară din careul mic. Intrat în teren în min. 74 în locul lui Nicoliţă, constănţeanul Zaharia a revigorat atacul Stelei şi în min. 84 a scos o lovitură liberă la marginea careului, pe care Dică a fructificat-o spectaculos, 1-2. Şi cînd jocul se îndrepta spre o victorie liniştitoare a Stelei, Bliznyuk i-a refuzat lui Hagi a şasea victorie consecutivă în tot atîtea jocuri oficiale, atacantul gazdelor dînd de doi bani speranţe de calificare echipei sale în grupele Ligii Campionilor, 2-2. Returul este programat pe 28 august, la Bucureşti.

Au evoluat formaţiile - BATE: Fedorovich - Kazantsev, Radkov, Filipenko, Khagush - P. Platonov, Likhtarovici (54 Krievet), Ermankovici (71 Javnercik), Stasevich - Bliznyuk, D. Platonov; Steaua: Zapata - Golanski, D. Goian, I. Rada (61 Lovin), P. Marin - Nicoliţă (74 Zaharia), Rădoi, Pleşan, Croitoru (56 Bicfalvi) - N. Dică, Neaga. Au arbitrat: Matteo Simone Trefoloni - Luca Maggiani, Cristina Cini (toţi din Italia).