Steaua, obiectiv îndeplinit la Zilina

Fotbal / UEFA Champions League: FK AS TRENČÍN - FC STEAUA BUCUREȘTI 0-2

Sport 15 Iulie 2015 / 00:00 929 accesări

Prima victorie în actualul sezon pentru FC Steaua București a fost obţinută exact când trebuia. Aseară, la Zilina, campioana României a câştigat întâlnirea din prima manşă a turului al doilea preliminar din UEFA Champions League, 2-0 cu AS Trenčín, campioana Slovaciei. În urma acestei victorii, jucătorii antrenați de Mirel Rădoi sunt cu un pas în turul următor al UCL, mai ales că returul va avea loc pe Arena Națională din Bucureşti, miercuri, 22 iulie, de la ora 21.30. În confruntarea de aseară, după o primă repriză în care steliştii au avut un gol nevalidat pentru ofsaid, iar Guilherme a salvat de pe linia porţii mingea pe care scria gol pentru gazde, formaţia noastră a lovit decisiv în repriza a doua. Nicuşor Stanciu a executat impecabil o lovitură liberă în minutul 63, după care Hamroun a stabilit rezultatul final în minutul 70, fructificând centrarea lui Adi Popa. Au evoluat pentru Steaua: Cojocaru - Papp, Tamaş, Varela (cpt.), Guilherme - Muniru, Breeveld (81 Tahar) - Adi Popa, N. Stanciu, Chipciu (59 Hamroun) - Tade (87 Tudorie).

Tot aseară s-au mai disputat 11 partide din prima manșă a turului al doilea preliminar din UCL. Rezultate: Ventspils - HJK Helsinki 1-3, APOEL Nicosia - FK Vardar Skopje 0-0, FC Midtjylland - Lincoln Red Imps FC 1-0, Ludogorets Razgrad - FC Milsami Orhei 0-1, Hibernians - Maccabi Tel Aviv 2-1, Molde - Pyunik Erevan 5-0, Skënderbeu - Crusaders 4-1, The New Saints FC - Videoton FC 0-1, Maribor Branik - FC Astana 1-0, Partizan Belgrad - Dila Gori 1-0, FK Sarajevo - Lech Poznan 0-2.