Steaua, set la zero cu Aalborg

Fotbal / UEFA Europa League, faza grupelor, etapa 1

Sport 19 Septembrie 2014 / 00:00 776 accesări

Aseară, în prima etapă a fazei grupelor din UEFA Europa League, pe Arena Națională din București, într-un meci jucat fără spectatori în tribune, Steaua București a câștigat la scor confruntarea cu formația daneză Aalborg BK. Dar până la golurile marcate de campioana României în repriza a doua, portarul Arlauskis a avut mai multe intervenții salvatoarea pentru Steaua. Dacă Steaua s-a impus în final cu un categoric 6-0, reușind scorul serii în UEL, Astra Giurgiu a pierdut cu 1-5 partida cu echipa croată Dinamo, disputată la Zagreb, învingătoarea fiind decisă încă din prima repriză, când formația noastră a încasat trei goluri.

Rezultate - GRUPA D: Dinamo Zagreb - Astra Giurgiu 5-1 (Soudani 17, 24, 45+1, Henríquez 70, Ćorić 90+2 / A. Chițu 82) și Casino Salzburg - Celtic Glasgow 2-2 (Alan 36, Jonatan Soriano 78 / Wakaso 14, Brown 60); GRUPA J: Steaua București - Aalborg BK 6-0 (Sânmărtean 51, Rusescu 59-pen., 73, Keșerü 61, 65, 72) și Rio Ave - Dynamo Kiev 0-3 (Yarmolenko 20, Belhanda 25, Kravets 70).

Celelalte rezultate înregistrate în meciurile disputate aseară - GRUPA A: Apollon Limassol - FC Zurich 3-2, Borussia Monchengladbach - Villarreal CF 1-1; GRUPA B: FC Bruges - AC Torino 0-0, FC Copenhaga - HJK Helsinki 2-0; GRUPA C: Beșiktaș Istanbul - Asteras Tripoli 1-1, Partizan Belgrad - Tottenham Hotspur 0-0; GRUPA E: PSV Eindhoven - Estoril Praia 1-0, Panathinaikos Atena - Dinamo Moscova 1-2; GRUPA F: Qarabag FK - St. Etienne 0-0, Dnipro Dnipropetrovsk - Internazionale Milano 0-1; GRUPA G: FC Sevilla - Feyenoord Rotterdam 2-0, Standard Liege - HNK Rijeka 2-0; GRUPA H: Everton - VfL Wolfsburg 4-1, Lille OSC - FC Krasnodar 1-1; GRUPA I: SSC Napoli - Sparta Praga 3-1, Young Boys Berna - Slovan Bratislava 5-0; GRUPA K: PAOK Salonic - Dinamo Minsk 6-1, AC Fiorentina - Guingamp 2-0; GRUPA K: Legia Varșovia - KSC Lokeren 1-0, Metalist Kharkov - Trabzonspor 1-2.