“Stejarii“ au învins Namibia la IRB Nations Cup

Sport 11 Iunie 2011 / 00:00 478 accesări

Naţionala de rugby a României a debutat cu dreptul la cea de-a VI-a ediţie a IRB Nations Cup la rugby, învingând, vineri, cu 13-11 (13-3), reprezentativa Namibiei, deţinătoarea trofeului. Cu doi rugbyşti de la RCJ Farul Constanţa în formula de start, Carpo şi Apostol (acesta a fost cooptat în lot după accidentarea lui Dascălu), România a început foarte bine meciul, câştigând încă din primele minute lupta pe trei-sferturi. Carpo a reuşit primul eseu al partidei, punctând în min. 20 după o superbă acţiune personală. Celelalte puncte ale “stejarilor“ în prima repriză au fost reuşite de Dumbravă (2 l.p.) şi Vlaicu, care a transformat impecabil o lovitură de pedeapsă de la aproximativ 50 m. Treptat însă, namibienii au echilibrat partida, reuşind o încercare în chiar primul minut de la reluare şi apoi printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Botha, în min. 67. Acelaşi Botha a ratat în min. 79 o lovitură de pedeapsă care ar fi putut aduce victoria Namibiei. S-a încheiat 13-11 pentru tricolori, care obţin astfel o primă victorie în lupta pentru cucerirea primului trofeu la IRB Nations Cup. Pentru România a mai evoluat în repriza secundă şi Cătălin Nicolae (RCJ Farul), în timp ce la namibieni s-au aflat din primul minut în teren alţi doi rugbyşti de la RCJ Farul, Eugene Jantjies şi McGrath Van Wyk. Celelalte două partide de vineri, Georgia - South African Kings şi Argentina Jaguars - Portugalia, s-au disputat după închiderea ediţiei. Etapa a 2-a va avea loc miercuri, 15 iunie - ora 17.00: Georgia - Argentina Jaguars, ora 19.00: România - South African Kings, ora 21.00: Portugalia - Namibia.