Stelian Carabaş, golgeterul ediţiei a 18-a a Trofeului “Telegraf”

Sport 04 Martie 2009 / 00:00 3821 accesări

Pentru cîştigarea titlului de golgeter la actuala ediţie a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu rezervat veteranilor, partidele din semifinale şi finale au stabilit ierarhia finală în 2009. Cîştigătorul trofeului acordat celui mai bun marcator a fost Stelian Carabaş (Municipal), fostul mijlocaş al Farului şi Stelei înscriind de 14 ori în şapte din cele opt jocuri disputate de formaţia sa. Singurul meci în care Carabaş nu a punctat a fost Callatis Mangalia - Municipal 3-1. În întîlnirile din grupă, Carabaş a marcat două goluri în partida Municipal - Perla Murfatlar 4-2, patru în meciul Municipal - ITC 8-0 şi două în jocul Municipal - CS Eforie 3-0, continuînd cu un gol în optimi, Municipal - Olimpia 3-1, două în sferturi, Municipal - Intersport 3-2, unul în semifinală (Municipal - Săgeata Stejaru 1-2) şi două în finala mică (Municipal - Capitol ’84 7-1). Pe locurile 2-3, la egalitate, cu 11 goluri înscrise, s-au aflat Taner Abdulhai (Capitol‘84) şi Mihai Georgescu (Intersport). Ultimul a fost dezavantajat de eliminarea echipei sale în sferturile de finală, el avînd două meciuri în minus faţă de Carabaş şi Abdulhai.

Podiumul clasamentului golgeterilor la Trofeul “Telegraf”, ediţia a 18-a, se prezintă astfel: locul 1 - 14 goluri: Stelian Carabaş (Municipal); locul 2-3 - 11 goluri: Taner Abdulhai (Capitol’84) şi Mihai Georgescu (Intersport). În ierarhia marcatorilor la actuala ediţie urmează Marian Gherghescu (Capitol’84), Aurel Chelu (Callatis Mangalia) şi George Munteanu (Înfrăţirea Cogealac) - cu cîte 8 goluri, Dragoş Morţun şi Petre Vernicu (ambii Săgeata Stejaru) şi Iulian Cristea (Dinamo) - cu cîte 7 goluri, şi Gabi Stan (Municipal), Gheorghe Năstase (Intersport), Nicu Cotabiţă (SNC) şi Rafael Dodu (Steaua Mării) - cu cîte 6 goluri.

Sponsorii competiţiei: Hypermarketul Carrefour şi Restaurantul “Rustic”

Sponsorul echipei Telegraf & TV Neptun: China Mall

Parteneri: DSJ şi AJF Constanţa