Steliana Nistor, vicecampioană mondială la individual compus

La Campionatul Mondial de la Stuttgart

Sport 08 Septembrie 2007 / 00:00 619 accesări

Zi încărcată de emoţii, ieri, în sala de la Stuttgart, unde s-au desfăşurat finalele de la individual compus. Concursul a fost deschis de întrecerea masculină, unde România îi avea în concurs pe Răzvan Şelariu, calificat de pe poziţia a şaptea, şi pe Koczi Flavius, intrat în concurs de pe locul 12. După un început slab la primele două aparate, concursul fiind deschis la cal (Şelariu 14,275; Koczi 15,275) şi inele (Şelariu 15,125; Koczi 14,550), din nou evoluţiile de la sărituri s-au dovedit a fi salvatoare pentru ai noştri (Selariu 16,175; Kozci 16,475). Cele două prestaţii au adus o importantă urcare în clasament, Flavius ajungînd de pe locul 17 pe locul 3, iar Şelariu a urcat de pe 19 pe 8. Aflat în plină formă, Koczi a continuat evoluţia bună şi a mai urcat o poziţie la paralele (15,025), ajungînd pe locul trei, după chinezul Yang Wei şi rusul Deviatovski. A urmat, însă, unul din aparatele care au creat probleme atît în calificări, cît şi în finală, bara fixă dovedindu-se încă o dată că este un punct slab pentru Şelariu (14,600) şi Koczi (14,275). Ultimul a pierdut la acest aparat şase poziţii, ajungînd pe locul nouă. În ultima rotaţie, cea care a avea să stabilească ierarhia mondială, românii au evoluat la sol. Aici, Koczi, cu 15,275 (total 90,875) s-a clasat pe locul 7, în timp ce Şelariu cu 15,285 (90,350) a ajuns pe 10. Disputa pentru titlul mondial avea să arunce, pentru a doua zi consecutiv, sala în delir. Campionul en-titre, Yang Wei, a ratat la bara fixă, moment în care germanul Hambuchen putea spera la aur. Evoluţia chinezului a fost, însă, punctată cu 13,600, notă ce l-a situat înaintea neamţului şi i-a adus pentru a doua oară consecutiv titlul mondial la individual compus.

Steliana Nistor, argint, Sandra Izbaşa, locul nouă

Speranţele noastre s-au îndrepta, însă, spre finala feminină, unde Steliana Nistor şi Sandra Izbaşa luptau pentru cea de-a doua medalie pentru România. Calificată de pe prima poziţie, Nistor a început cu emoţii concursul obţinînd doar 14,875 la sărituri. Nici Sandra Izbaşa, deţinătoarea bronzului la ediţia trecută a Mondialelor, nu a reuşit un debut mai bun, 14,075 la paralele. De altfel, singurele note peste 15 au fost obţinute de gimnastă la bîrnă - 15,325 şi sol - 15,175, iar Sandra nu a reuşit decît o clasare pe poziţia a noua. Medalia avea să se decidă însă la bîrnă, unde de altfel s-au înregistrat cele mai multe ratări. În schimb, aici, Steliana Nistor a obţinut cea mai mare notă a evoluţiei sale, 15,550, şi putea visa la o medalia la individual compus pentru România. Ultima rotaţie avea să decidă noua campioană mondială, dar şi configuraţia podiumului. Nistor a concurat ultima la sol, unde a obţinut 14,977 (total 60,625p) şi a devenit, pentru prima oară, vicecampioană mondială. Aurul a fost cîştigat de Shawn Johnson (SUA), care a devenit noua campioană mondială la individual compus, cu 61,875p. Locul trei a fost împărţit de fosta campioană, italianca Vanessa Ferrari, şi brazilianca Jade Barbosa, care au obţinut 60,550p. Medalia de argint la individual compus a Stelianei Nistor este cea de-a patra pentru reprezentantele României, după cele obţinute de-a lungul anilor de Simona Amânar, Lavinia Miloşovici şi Gina Gogean. Campionatele Mondiale de Gimnastică de la Stuttgart vor continua sîmbătă şi duminică, atunci cînd vor avea loc finalele pe aparate.