SUA - Serbia, în sferturile turneului masculin de volei

Sport 19 August 2008 / 00:00 654 accesări

Turneul olimpic de volei masculin şi-a stabilit, ieri, formaţiile calificate în faza eliminatorie. Capul de afiş al zilei a fost meciul dintre Rusia şi Polonia, ruşii avînd nevoie de victorie pentru a cîştiga Grupa B. Cu Poltavsky în mare formă şi cu blocaje excelente, Rusia a defilat în primul set, 25-17. Polonia a renăscut, a egalat după 26-24, însă Rusia a trecut din nou în avantaj, cîştigînd setul al treilea cu acelaşi scor. Polonia a trimis meciul în tie-break după 25-23, impunîndu-se în decisiv cu 15-12 şi în meci cu 3-2. Cum Brazilia a învins Germania cu 3-0, iar Serbia a dispus de Egipt tot cu 3-0, trei formaţii au acumulat 9 puncte în clasament, fiind departajate de punctaveraj: 1. Brazilia 9 p; 2. Rusia 9 p; 3. Polonia 9 p; 4. Serbia 7 p; 5. Germania 6 p; 6. Egipt 5 p. Regulamentul competiţiei prevede că prima clasată în grupă joacă în sferturi cu echipa de pe locul 4 din cealaltă grupă, în timp ce formaţiile de pe locurile 2 şi 3 sînt împerecheate prin tragere la sorţi. Rezultate din Grupa A: Bulgaria - Venezuela 3-1; Italia - China 3-2; SUA - Japonia 3-0. Clasament final: 1. SUA 10 p; 2. Italia 9 p; 3. Bulgaria 8 p; 4. China 7 p; 5. Venezuela 6 p; 6. Japonia 4 p. În echipa bulgară a jucat şi “căpitanul” Plamen Konstantinov, abia revenit din Europa unde a efectuat un control antidoping, la Koln.

Turneul feminin continuă astăzi cu sferturile de finală, după următorul program: Cuba - Serbia (ora 5.00); Japonia - Brazilia (ora 7.00); China - Rusia (ora 15.00); SUA - Italia (ora 17.00).