Succes aşteptat pentru HCM

Handbal (m) / LN, etapa a 11-a

Sport 04 Decembrie 2009 / 00:00 934 accesări

ROM CRI BRAŞOV - HCM CONSTANŢA 30-36. Campioana României, HCM Constanţa, şi-a respectat statutul de favorită, impunându-se fără probleme, ieri, în fieful “lanternei roşii”, Rom Cri Braşov, în etapa a 11-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Fără Popescu, Băiceanu şi Adzic, care au stat pe banca de rezerve, fiind menajaţi, dar şi fără Sabou, rămas la Constanţa, campionii au condus încă din start, asigurându-şi un avantaj liniştitor încă de la pauză, 18-13. În repriza secundă, antrenorul Zoran Kurtes a făcut numeroase schimbări, astfel că, la final, scorul a fost 36-30 pentru HCM. Marcatori: R. Farcaş şi Florea - câte 6 goluri, Băluţ şi Cîntec - câte 4g, Tudor, Boşneac, Amihăiesei şi Scripnic - câte 2g, Gaie şi A. Farcaş - câte un gol - pentru Rom Cri Braşov, respectiv Sadoveac 10g, Mureşan 6g, Schuch şi Timofte - câte 5g, Nicolae 3g, Dimache, Pavlovic şi Csepreghi - câte 2g, Simic - un gol - pentru HCM.

CSM SATU MARE - CSM MEDGIDIA 41-26. Plecată la Satu Mare cu mari speranţe, CSM Medgidia a pierdut fără drept de apel disputa cu formaţia gazdă, CSM, din aceeaşi etapă a LN. Gazdele şi-au asigurat succesul încă din prima repriză, conducând la pauză cu 18-9. Dezastrul a fost complet după pauză, când elevii lui Florin Cazan au căzut şi fizic, înregistrând un eşec usturător, 26-41. Singura veste bună a fost revenirea lui Galan, care s-a întors la Medgidia, după o tentativă de transfer la Poli Timişoara. Marcatori: Birtalan 13g, Şavlovschi şi Nagy - câte 6g, Savic şi Olah - câte 5g, Varga, Ciornohuz şi Bursac - câte 2g - pentru CSM Satu Mare, respectiv Nemenco 8g, Murtaza şi Enescu - câte 4g, Paraschiv şi Oselinsche - câte 3g, Sas 2g, Galan şi Smeria - câte un gol - pentru CSM Medgidia.

Celelalte rezultate ale etapei: Steaua - Ştiinţa Bacău 30-32; Dinamo - Minaur Baia Mare 36-30; HC Odorhei - Pandurii Tg. Jiu 29-33; Poli Timişoara - UCM Reşiţa 21-28; U. Cluj - Bucovina Suceava 30-29.

8. CSM Satu Mare 11 4 1 6 332-332 9

9. Minaur Baia Mare 11 4 1 6 279-283 9

10. U. Cluj-Napoca 11 4 1 6 288-310 9

11. Poli Timişoara 11 4 1 6 278-317 9

12. Dinamo Bucureşti 11 2 1 8 330-386 5

13. CSM Medgidia 11 2 0 9 291-388 4

14. SCM Rom Cri Braşov 11 0 1 10 267-357 1