Succes clar pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1, etapa a 13-a: CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA - U. CLUJ 3:0

Sport 27 Ianuarie 2011 / 00:00 670 accesări

CSV 2004 Tomis Constanţa a confirmat calculele hârtiei şi s-a impus fără drept de apel ieri, pe teren propriu, în partida cu Universitatea Cluj, din etapa a 13-a a Diviziei A1 la volei feminin, scor 3:0 (25:6, 25:17, 25:12). Cu bulgăroaica Emilia Nikolova în prim-plan, elevele lui Darko Zakoc au început în forţă şi au încheiat rapid conturile în primul set, care a durat puţin peste 12 minute. Diferenţa evidentă de valoare le-a determinat însă pe constănţence să se relaxeze, iar acest lucru s-a văzut în evoluţia setului secund, când ardelencele au reuşit să conducă în câteva rânduri. Pe final, certate de tehnicianul sârb, Neaga şi compania şi-au revenit şi au încheiat parţialul secund în favoarea lor. În schimb, setul al treilea a fost dominat clar de gazde, care au reuşit să închidă meciul în mai puţin de 50 de minute. „A fost un meci uşor, care ne-a ajutat să ne omogenizăm şi să încercăm să le integrăm în joc şi pe colegele nou venite. Totodată, am putut să ne pregătim pentru celelalte jocuri, mai dificile, din etape următoare”, a spus extrema Alexandra Trică. „A fost o partidă facilă, care ne-a dat posibilitatea să exersăm pentru meciurile grele care ne aşteaptă”, a adăugat căpitanul Diana Neaga.

Au evoluat - CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga - Nikolova, Butnaru, Bobi, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Trică, Pessoa, Caetano, Vîlcu, Cazacu); U. Cluj (Dănuţ Ciontoş): A. Bucur - R. Bucur, Dobeş, Crişan, A. Ciontoş, Sikos şi Nichiti - libero (au mai jucat: Bercea şi Ceobanu). Au arbitrat: Cristian Dumitrescu (Craiova) şi Valentin Besoi (Rm. Vîlcea).

Celelalte rezultate ale etapei: CSU Medicina Tg. Mureş - Dinamo Bucureşti 0:3 (22:25, 22:25, 20:25), Pro Volei Botoşani - CSM Lugoj 3:0 (25:10, 25:22, 25:17), Ştiinţa Bacău - CSM Sibiu 3:0 (25:7, 25:13, 25:11); Unic Piatra Neamţ - SCM U. Craiova 3:0 (25:14, 25:12, 25:17). CSM Bucureşti a stat.