Succes clar pentru CVM Tomis

Volei (m) / Cupa Challenge, turul al II-lea, manşa tur: MOK JEDINSTVO BRCKO - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 15 Decembrie 2011 / 00:00 2241 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa a debutat cu o victorie în ediţia 2011-2012 a Cupei Challenge la volei masculin, 3:1 (25:20, 28:30, 25:11, 25:18) în deplasare cu echipa bosniacă MOK Jedinstvo Brcko. Meciul a contat ca manşă tur din turul al doilea al competiţiei, returul fiind programat marţi, în Sala Sporturilor din Constanţa, de la ora 18.00.

Formaţia constănţeană a început excelent meciul de la Brcko, s-a distanţat la 8:2 şi a câştigat fără probleme primul set, cu 25:20. Dacă Tomis a condus cap-coadă în primul set, actul al doilea a fost dominat de gazde, care au avut 5:1 şi 16:12. Oaspeţii au echilibrat disputa şi au întors rezultatul de la 22:24 la 25:24! Jedinstvo a egalat, setul a intrat în prelungiri şi le-a revenit bosniacilor, care au fructificat a şasea minge de set de care au beneficiat: 30:28. Acest set pierdut a fost însă doar un accident, pentru că jucătorii gazdelor nu au mai contat în seturile următoare şi Tomis a controlat meciul cu autoritate: 25:11, 25:18 şi 3:1 rezultat final în favoarea echipei constănţene.

Au evoluat pentru CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Viktor Karagyozov): Blanco - Maiyo, Began, Spînu, Voinea, Torcello şi Ivanov - libero (au mai jucat: Lescov, D. Pavel şi Birău).

„A fost un meci relativ uşor. Când echipa noastră s-a concentrat şi a fost atentă la joc, nu au fost probleme. După ce am văzut în acest meci tur, cred că nu se pune problema calificării”, a afirmat Serhan Cadâr, directorul executiv al CVM Tomis. „Toată lumea a jucat perfect, iar scorul spune totul despre desfăşurarea meciului”, a declarat Bulent Cadâr, managerul grupării constănţene.